POL_gmina_Wieliszew_COA.svg

Wieliszew: Mazur 2015

Taniec ludowy. Te słowa wielu z nas kojarzą się z przejawem Polskości i wsią. Teraz jednak taniec ludowy to nie element weselny a bardziej pamiętanie o tradycji przodków. W miniony weekend w Wieliszewie zorganizowano XV Konkurs i Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich „MAZUR 2015”.

Te wielkie ogólnopolskie wydarzenie to jeden z kluczowych elementów kulturalnych gminy Wieliszew. Imprezę otworzyli wspólnie Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki oraz występujący w roli współorganizatora Starosta Legionowski Jan Grabiec. Honorowy patronat nad zmaganiami objęła Małżonka Prezydenta RP – Anna Komorowska.

Jeszcze przed samymi zmaganiami, w piątek 10 kwietnia, zorganizowano warsztaty taneczne, w których wzięło udział 124 uczestników Konkursu i Mistrzostw oraz sympozjum poświęcone tańcom polskim. Poprowadzili je wybitni specjaliści uniwersyteccy pod przewodnictwem etnomuzykologa, antropologa tańca dr Tomasza Nowaka. Tematem pierwszej  edycji wykładów był mazur, czyli taniec wywodzący się z naszego regionu  – Mazowsza.

Nad samymi zmaganiami ponad 200 zawodników czuwało 32 instruktorów, około 50 opiekunów oraz 8 sędziów.

W Mistrzostwach Polski można było zobaczyć pary z całego kraju:

  • Warszawy (14 par w finałach i 3 tytuły mistrzowskie),
  • Krakowa (3 pary w finałach i 1 tytuł mistrzowski),
  • Gdańska (2 pary w finałach, 1 tytuł mistrzowski),
  • Olsztyna (1 tytuł mistrzowski),
  • Poznania (3 pary w finałach),
  • Nowej Rudy, Puław i Zamościa (po 2 pary finałowe)
  • Kędzierzyna-Koźle, Malborka, Mielnika, Siemiatycz, Trzemeszna, Torunia i Wieliszewa (po 1 parze w finałowych szóstkach).
Jak zaprezentowały się „Promyki”?

Instruktorzy wystawili dziewięć par rywalizujących zarówno w konkursie (kategoria wiekowa 7-9 lat) jak i Mistrzostwach Polski (pozostałe sześć starszych kat. wiekowych). Największym sukcesem „Promyków” jest wicemistrzostwo kraju wywalczone przez Jakuba Rembelskiego i Julię Kowalik (kat. III (13-15 lat)). Wszyscy zawodnicy „Promyków” z dumą reprezentowali swoją gminę, docierając np. do półfinałów w niektórych kategoriach. Warto także wspomnieć o części konkursowej, a dokładniej kategorii IC, gdzie drugą pozycję w Polsce wywalczyli Kamil Kańkowski i Zuzanna Szmyt, zaś czwartą Kamil Szymański i Paulina Barabasz.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.