fot. Michał Słaby za:mazovia.pl

Nowe Centrum Onkologii

Radni województwa zagłosowali za utworzeniem w Siedlcach centrum onkologii. Projekt utworzenia Siedleckiego Ośrodka Onkologicznego został uwzględniony w wykazie przedsięwzięć warunkowych w Kontrakcie Terytorialnym dla województwa mazowieckiego.

Choroby nowotworowe stają się drugą – wśród najczęstszych – przyczyną zgonów. Powstanie w regionie nowoczesnego ośrodka onkologii pozwoli ograniczyć tę tendencję m.in. poprzez szybszy dostęp do opieki medycznej, co z kolei wiąże się z wcześniejszym rozpoznaniem choroby i diagnozą lekarską. Placówka objęłaby opieką onkologiczną milion mieszkańców.

Marszałek województwa Adam Struzik tłumaczy:

Od kilku lat pracujemy nad projektem budowy ośrodka radioterapii w Siedlcach z towarzyszącymi obiektami onkologicznymi. Obecnie trwają analizy potrzeb epidemiologicznych. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ogłosiło nabór projektów do ewentualnej realizacji w postaci partnerstwa publiczno-prywatnego. Piętnastego lipca upływa termin składania wniosków. Będzie to pomocne w ocenie sytuacji – czy moglibyśmy tam zaangażować nie tylko nasze środki finansowe, środki z UE, ale też np. środki partnera prywatnego w procesie inwestycji.

Członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc dodaje, że zarząd ma świadomość coraz częstszej zachorowalności na raka, i że brakuje w regionie siedleckim ośrodka wspomagającego leczenie onkologiczne. Podkreśla, że czasem choroby są trudne do rozpoznania.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.