Wydział Prasowy Urzędu Miasta st. Warszawy

Warszawski budżet partycypacyjny – znamy zwycięskie projekty!

Już po raz drugi warszawiacy współdecydowali o tym, na co zostaną wydane pieniądze z kasy miasta. W środę, 8 lipca, na Placu Defilad ogłoszone zostały zwycięskie projekty kolejnej edycji budżetu partycypacyjnego.

– Dziś o nowoczesności miasta decyduje to, jak duży wpływ na jego funkcjonowanie mają mieszkańcy. Cieszymy się,  że warszawiacy ponownie zaangażowali się w proces decydowania o lokalnych wydatkach stolicy. Świadczy o tym zarówno liczba zgłoszonych projektów, jak i osób, które wzięły udział w głosowaniu. Dziękujemy mieszkańcom za ich aktywność – powiedział Jarosław Jóźwiak, Zastępca Prezydent m.st. Warszawy.

Wyniki szczegółowe drugiej edycji budżetu partycypacyjnego

W ramach budżetu partycypacyjnego do podziału było ponad 51 milionów złotych. Mieszkańcy zgłosili 2333 projekty (w pierwszej edycji 2236 projektów), do etapu głosowania zostało zakwalifikowanych 1464 (w pierwszej edycji 1390) dotyczących 18 dzielnic Warszawy. Głosowało 172.395 warszawiaków (w pierwszej edycji 166.893). Ogólna wartość zgłoszonych projektów to 374.880.798,55 zł, z czego realizowane będą 622 projekty, na ogólną kwotę prawie 50.441.840,00 zł. W sumie oddanych zostało 172.395 głosów: 59% – elektronicznie, 41% – z wykorzystaniem papierowych kart do głosowania. 59% osób głosujących stanowiły kobiety, a 41% mężczyźni. Średni wiek głosującego wyniósł 39 lat.

Głosy nieważne stanowiły niespełna 13% wszystkich głosów. Najczęstszą przyczyną nieważności głosów było niekliknięcie w link, gdyż 64% z wszystkich głosów nieważnych stanowiły właśnie te niepotwierdzone. Zaś ponad 3,5% głosujących podało błędny PESEL, albo nie podało go wcale.
Największe zainteresowanie głosowaniem odnotowano w dzielnicy Wesoła, gdzie udział w głosowaniu wzięło ponad 17% mieszkańców tej dzielnicy. Na kolejnych miejscach pod względem zainteresowania znalazły się dzielnice Mokotów (prawie 14%), Żoliborz (13,5%) i Wola (prawie 13%).

Wydział Prasowy Urzędu Miasta st. Warszawy

Wydział Prasowy Urzędu Miasta st. Warszawy

Najwięcej projektów trafiło do realizacji w dzielnicy Mokotów (81), najmniej w dzielnicy Wesoła i Wilanów (po 13). Obszarem o największej liczbie zwycięskich projektów (23 projekty do realizacji) był rejon C na Mokotowie. Najmniej projektów (po jednym) zwyciężyło w obszarach: Grochów Południowy (Praga Południe) oraz Plac Wojska Polskiego i Zielona (w Wesołej).
Projektem o największej liczbie zdobytych głosów był projekt „Uzupełnienie sieci rowerowej na Pradze-Południe”, który uzyskał 4265 głosów. Najczęściej powtarzał się projekt „Łąka kwietna”, który będzie realizowany aż w 39 miejscach w Warszawie.

Hanna Gronkiewicz-Waltz podziękowała za udział w drugiej edycji Budżetu Partycypacyjnego:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.