lesna 1

Leśne żniwa czyli zbiór nasion z szyszek

leśne żniwa czyli zbiór nasion z szyszek

Stefan Traczyk dogląda zbioru szyszek

Leśne żniwa czyli zbiór nasion z szyszek

Nadleśnictwo Jabłonna organizuje właśnie zbiór nasion z najzdrowszych sosen. Odbywa się to w okolicach Pomiechówka. Drzewa są tu wysokie, o dobrych genach. Zaznaczono więc kilka pni żółtym paskiem, aby oznajmić, że tu będą prace leśne i do roboty. Aby zebrać najlepsze nasiona, należy ściąć drzewo w odpowiednim wieku i o odpowiedniej porze roku. Jeśli stanie się to za późno, to nasiona już nie będą najlepszej jakości i możliwe, że nie wyrosną z nich takie drzewa jakie byśmy chcieli, mówi Stefan Traczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna.

leśne żniwa czyli zbiór nasion z szyszek

Andrzej Kos opowiada o nasionach.

O budowie nasion i prawach panujących w samoistnym zasiewie opowiada Andrzej Kos, który też uczestniczył w zbieraniu szyszek. W swojej opowieści przedstawił również zwierzęta, które robią konkurencję leśnikom i zbierają pożywne nasiona.

Takie leśne żniwa to kawał roboty dla naszych wnuków i prawnuków. Efektów raczej nie dożyjemy, ale możemy być dumni, że ilość lasów w kraju powiększa się. Trzeba pamiętać, ze las zasadzony w tym roku będzie służył za 100lat, stwierdził Piotr Szyszko. Wszyscy w zadumie skierowali głowy ku górze, a sosny pokiwały za aprobatą.

Posłuchajcie reportażu z lasu, prosto ze zbioru szyszek:

leśne żniwa cz1

leśne żniwa cz2

leśne żniwa cz3
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.