Quidditch - czyli czarodziejski sport

Quidditch – czyli czarodziejski sport

Quidditch – czyli czarodziejski sport

Quidditch - czyli czarodziejski sport Quidditch - czyli czarodziejski sport
O Quidditchu rozmawialiśmy z gośćmi w naszym studiu z Katarzyną i Aleksandrem z  warszawskiej drużyny quidditch’a – Warsaw Mermaids.
Quidditch — czarodziejski sport uprawiany na miotłach. Jest on bardzo popularny wśród magicznej społeczności. Zainteresowanie quidditchem można porównać wielkiej popularności, jaką w świecie mugoli cieszy się piłka nożna. Głównym założeniem gry jest zdobycie większej ilości punktów niż przeciwnik. Czas zakończenia meczu to złapanie znicza przez szukającego, które dają drużynie aż sto pięćdziesiąt punktów, co często decyduje o zwycięstwie, jednak nie zawsze.

W quidditcha w archaicznej formie grywano już w średniowieczu. Dowiadujemy się z tego z ważnego źródła historycznego, jakim jest pamiętnik Gertie Keddle spisany po saksońsku. Kobieta ta opisywała grę kilku wieśniaków w grę miotlarską polegającą na rzucaniu do siebie skórzanej piłki. Później dodała, że pojawił się wielki, szkocki czarownik, który zaczarował tak kamienie, aby próbowały zwalić przeciwnika z miotły. Prawdopodobnie był to jakiś gracz w creaothceann, który wpadł na pomysł wynalezieniu czegoś, co potem nazwie się tłuczkami. Całość wydarzeń toczyła się na bagnisku Queerditch Marsh, od którego powstała nazwa gry.

Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że istnieje również mugolska wersja tej dyscypliny. Z książek J.K.Rowling bowiem wywodzi się sport, w którego grają w Warszawie. Wywodzi się, jednak z każdym rokiem zyskuje coraz większą autonomię i odkleja pierwotnie przyczepioną mu łatkę zajęcia przeznaczonego dla fanów czarodzieja.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w quidditchu wyłoniły reprezentacje naszego kraju na Pucharze Europy. Warszawska drużyna „Warsaw Mermaids” podczas dwudniowego turnieju, który odbędzie się 25-26 marca w Mechelen, będzie walczyć o zwycięstwo w Europie.Zarówno uczestnictwo, jak i wyjazd jest kosztownym przedsięwzięciem. Dlatego też został stworzony projekt, który ma na celu wsparcie warszawskich Syrenek. Nawet wpłacając symboliczne pieniądze można mieć udział w wysłaniu na międzynarodowe rozgrywki drużyny reprezentującej Polskę. Z wpłatą każdej kwoty wiąże się nagroda nawiązująca do tego niesamowitego sportu.

Więcej o akcji można przeczytać tutaj: https://polakpotrafi.pl/projekt/quidditch-2017\

Quidditch – czyli czarodziejski sport – wywiad 

 

https://www.facebook.com/WarsawMermaids/
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.