the-scenery-1531864_1920

Wielkanoc z Anną Kwiatkowską – tajemnica Wyspy Wielkanocnej

Wielkanoc z Anną Kwiatkowską – tajemnica Wyspy Wielkanocnej

Wielkanoc z Anną Kwiatkowską - tajemnica Wyspy Wielkanocnej

Wielkanoc z Anną Kwiatkowską – tajemnica Wyspy Wielkanocnej

Podróżniczka, dziennikarka. Objechała chyba cały świat. Zajrzała w najdziksze i najbardziej odlegle zakątki świata. Odwiedziła najbardziej odległe plemiona i osady.

Wielkanoc z Anną Kwiatkowską – tajemnica Wyspy Wielkanocnej. Przeżyła mnóstwo ciekawych przygód. A dziś opowie nam o Wielkanocy na Świecie i zdradzi tajemnice Wyspy Wielkanocnej.  Przed nami Święta Wielkanocne. W Polsce wiemy jak ja od pokoleń obchodzimy i znamy doskonale nasze tradycje jednak czy wiemy jak Wielkanoc wygląda w różnych egzotycznych zakątkach Świata? Zaczniemy od  Meksyku. Meksyk ma renomę kraju radosnego, kolorowego, otwartego na turystów i zabawę. Słynne na całym świecie meksykańskie zabawy karnawałowe sprawiły, że tamtejsi mieszkańcy postrzegani są jako żywiołowy, radosny naród. Nic więc dziwnego, że Święta Wielkanocne w Meksyku obchodzi się z wielką pompą. Jakie tradycje i zwyczaje wielkanocne panują w Meksyku?

Co wyróżnia meksykańską Wielkanoc?

Meksyk, jak przystało na kraj ludzi bardzo religijnych, uznaje Wielkanoc za najważniejsze święto. Zwyczaje wielkanocne do tego rejonu Ameryki przenieśli Hiszpanie jeszcze za czasów konkwisty. Dlatego też znaczna część dzisiejszej tradycji wielkanocnej swoją formą przypomina obyczaje rodem z  XV-wiecznej Europy! Na bazie tych „dwóch światów” powstało święto trwające 14 dni, podczas którego Meksykanie nie tylko uczestniczą w nabożeństwach, ale i bawią się na ulicach miast. Warto odnotować też fakt, że podczas tego dwutygodniowego świętowania Meksykanie mają wolne od szkoły i pracy!

Jak wygląda Wielkanoc w Meksyku?

Pierwszy tydzień Wielkanocy w Meksyku określany jest mianem Świętego Tygodnia (Semana Santa), drugi zaś Tygodniem Paschalnym (Semana Pascua). Pierwszy rozpoczyna się w Niedzielę Palmową od procesji z palmami ulicami miast. W Wielki Piątek amatorzy przebrani w kostiumy odgrywają najważniejsze sceny z życia Jezusa. W Wielką Sobotę oprócz święcenia pokarmów ma miejsce palenie figurek Judasza. Najbardziej hucznie obchodzona jest Niedziela Wielkanocna – tu Meksykanie świętują, jak mało który naród. Zabawy, tańce, pokaz fajerwerków trwają do białego rana. Oprócz roztańczonych ulic miast, prawdziwe zatłoczenie przeżywają miejscowości położone nad morzem. Meksykanie całymi rodzinami ciągną nad morski wypoczynek, gdzie łączą świąteczny czas z wakacjami.

A o tajemnicy Wyspy Wielkanocnej dowiecie się Państwo więcej z naszej audycji. Posłuchajcie.

 

 

Konkurs fotograficzny ! Odgadnij mnie

 

Wielkanoc z Anną Kwiatkowską – tajemnica Wyspy Wielkanocnej – Audycja
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.