Siedem pięknych i trwałych roślin balkonowych

Siedem pięknych i trwałych roślin balkonowych

Siedem pięknych i trwałych roślin balkonowych

Siedem pięknych i trwałych roślin balkonowych

Siedem pięknych i trwałych roślin balkonowych

Siedem pięknych i trwałych roślin balkonowych. Wiosna to czas, kiedy intensywnie myślimy o naszych ogrodach, również o dekoracji balkonów. Chcemy, aby rośliny, które tam umieścimy, nie tylko pięknie wyglądały, ale również podołały niekorzystnym warunkom pogodowym, których w naszym klimacie możemy się spodziewać. Sprawdź, jakie rośliny balkonowe wybrać, by nie martwić się o ich kondycję podczas kapryśnej pogody.

Pelargonie

Pelargonie to popularne, a zarazem niezwykle proste w uprawie rośliny. Dobrze wiedzieć, że pelargonie są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego umieszczamy je wyłącznie w doniczkach i skrzynkach. Z tego samego powodu sadzenie powinno nastąpić po 15 maja, ponieważ z powodu zbyt niskich temperatur liście pelargonii zmieniają kolor na czerwony, a roślina wolniej rośnie.

Są wymagające pod względem światła, dobrze znoszą nawet bezpośrednie nasłonecznienie. Obecnie na rynku dostępne są gatunki o różnych zapachach – od kwiatowych, poprzez owocowe, aż do nut czekoladowych. Pelargonie kwitną od końca maja aż do pierwszych przymrozków.

W lecie pelargonie należy podlewać dość obficie i tylko rano. Podlewanie wieczorne może wpłynąć na rozwój grzybów! Zimą przechowujemy rośliny w temperaturze ok. 8-10 st. C.

Asteriscus nadmorski

Roślina idealnie nadaje się do wiszących pojemników i na rabaty, dobrze znosi wysokie temperatury.Kwitnienie odbywa się od kwietnia do października w postaci dużych, żółtych kwiatów. Pielęgnacja opiera się głównie na dodawaniu do ziemi kwiatowej długo działającego nawozu oraz na usuwaniu przekwitłych kwiatów.

Czubatka ubiorkolistna

Roślina ta pochodzi z Australii, gdzie rośnie na skałach. Pielęgnacja jest łatwa, czubatka potrzebuje przede wszystkim dobrze nasłonecznionego stanowiska. Kwitnienie odbywa się w postaci wielobarwnych kwiatów (niebiesko-liliowe, jasnoniebieskie, ciemnofioletowe, różowe z żółtym oczkiem), które pojawiają się w czerwcu i kwitną aż do października.

Należy pamiętać o utrzymywaniu stałej, umiarkowanej wilgotności, a także o stosowaniu długo działającego nawozu. Można też „dokarmiać” roślinę raz w tygodniu. Uwaga! Gdy liście czubatki żółkną, oznacza to, że brakuje jej substancji odżywczych.

Gazania

Duże, okazałe kwiaty (białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone) pojawiają się w maju i utrzymują aż do pierwszych przymrozków. W słońcu kwiaty gazanii są otwarte, a przy pochmurnej i deszczowej pogodzie – zamykają się. Podstawą pielęgnacji jest nawożenie i umiarkowane podlewanie rośliny, a także usuwanie przekwitłych kwiatów.

Lantana pospolita

Roślina ta jest wrażliwa na chłód, dlatego hodowana w naszych warunkach, potrzebuje miejsca do zimowania – widnego pomieszczenia o temperaturze 8-14 st. C. Kwitnie w postaci minibukiecików, okrągłych kwiatów (białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, czasem z oczkiem w innym kolorze), które występują od maja do października.

Aby lantana dobrze się rozwijała, należy utrzymywać stale lekko wilgotną ziemię, a na początku sezonu dodać długo działający nawóz oraz usuwać przekwitłe kwiaty. Uwaga! Lantana jest trująca i może podrażniać skórę.

Niecierpek waleriana

Atrakcyjnie wyglądająca roślina o małych wymaganiach. Można ją uprawiać w skrzynce okiennej, donicy czy wiszącym koszu. Preferuje stanowiska słoneczne, ale toleruje też miejsca cieniste (kwitnie wtedy jednak mniej obficie). Nadaje się do hodowli w pomieszczeniach.

Niecierpek kwitnie w postaci białych, różowych, fioletowych czy pomarańczowych kwiatów, które występują od czerwca do października. Jesienią roślinę należy przenieść do domu.

Niezwykle ważne jest obfite podlewanie roślin w okresie letnim (nie pozostawiamy jednak wody w podstawce – może to doprowadzić do obumarcia rośliny!). Sadząc roślinę, warto dodać długo działający lub płynny nawóz (raz w tygodniu). Zimą roślinę należy rzadziej podlewać i zrezygnować z nawożenia.

Uczep rózgowaty

Roślina świetnie wypełniająca pojemniki, również te wiszące. Bardzo dobrze znosi upały, silniejsze wiatry i deszcz. Wymaga dobrze nasłonecznionego stanowiska. Uczep kwitnie w postaci pięknych, żółtych koszyczków, występujących od czerwca aż do pierwszych przymrozków.

Podstawą pielęgnacji rośliny jest obfite podlewanie (nawet dwa razy dziennie) oraz nawożenie. Dobrze sprawdzi się długo działający nawóz. Można też dodać połowę dawki nawozu do co drugiego podlewania kwitnących roślin. Od czasu do czasu dobrze jest roślinę przyciąć.

 

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.