Psy nad jeziorem

Co przeczytać? ” Psy nad jeziorem ” Miljenko Jergovic

Co przeczytać? ” Psy nad jeziorem ” Miljenko Jergovic

logoMiljenko Jergovic to jeden z ulubionych autorów audycji „Książki pod lupą”. Rozmawialiśmy o jego zbiorze opowiadań oraz powieści „Wilimowski”, tym razem przyszła pora na pisaną strumieniem świadomości ” Psy nad jeziorem „. Chociaż nie przekonuje nas eksperymentalna forma powieści, to czytanie Jergovica nigdy nie rozczarowuje.

Od Wydawcy:

Psy nad jezioremNano Mazuth, znany bośniacko-hercegowiński poeta i eseista z kanadyjskim paszportem, autor kilku wierszy pod tym samym tytułemPsy nad jeziorem,zapada w śpiączkę. Jego mózg, odcięty od bodźców zewnętrznych, tworzy równoległy świat, w którym wspomnienia przeplatają się z wytworami wyobraźni, czas przeszły staje się przyszłością, a zmarli z dwóch epok maszerują pod rękę z żywymi, tworząc fantasmagoryczny korowód paradujący przez bałkańską zawieruchę.

Nevzeti, niepozorny chłopak pracujący w recepcji, który odnalazł nieprzytomnego poetę w hotelowym pokoju, czuje zaskakującą więź z chorym i podaje się za jego krewnego. By uzasadnić przed współlokatorem częste wizyty w szpitalu, wymyśla historię umierającej kuzynki. Niczym Szeherezada codziennie opowiada przyjacielowi pasjonujące perypetie życiowe Besy, wynikające z fascynacji Dubrownikiem, literaturą renesansową i młodą lekarką.

Obaj opowiadacze śmiało nurkują w narracje prawdopodobne i niemożliwe.Psy nad jezioremto oniryczna wędrówka w labiryncie biografii wybitnych postaci, anonimowych bohaterów i niespokojnych dusz, obudowanym perełkami literackimi i ciekawostkami historycznymi. To nowe oszałamiające wcielenie jednego z najlepszych bałkańskich pisarzy. 

Psy nad jezioremto ćwiczenia stylistyczne na marginesie serialu telewizyjnegoZagubienii powieści Roberta BolañoDzicy detektywi.

Co przeczytać? ” Psy nad jeziorem ” Miljenko Jergovic – Audycja

Co przeczytać? ” Oryks i Derkacz ” Margaret Atwood – Audycja „Książki pod lupą” – poprzednia audycja
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.