Test Skoda Octavia TSI DSG 150KM

Test Skoda Octavia TSI DSG 150KM

Test Skoda Octavia TSI DSG 150KM – od wielu lat jest numerem jeden na naszym rynku w zeszłym roku sprzedała ponad 52tys samochodów.

Test Skoda Octavia TSI DSG 150KM

Test Skoda Octavia TSI DSG 150KM

 

Okiem technicznym

Test Skoda Octavia TSI DSG 150KM – Silnik/skrzynia

Silnik to najpopularniejsza jednostka w koncernie VW z tych zasilanych benzyną. 1400 cm3 z bezpośrednim wtryskiem benzyny czyli TSI, kiedyś dramatyczny psuj obecnie chyba najwydajniejsza w klasie. 150KM rozpędza auto do setki w 8.5s ale to dzięki nowemu automatowi o siedmiu przełożeniach. O ile silnik to dopracowana jednostka przed gruntowną modernizacją to skrzynia jest pewnym przełomem. Automat jest dwusprzęgłowy z 7 przełożeniami, sprzęgła są mokre a to dobry znak dla trwałości. Może nie jest szybka jak typowy dwusprzęgłowiec ale na pewno będzie dwukrotnie trwalszy ze względu właśnie na brak naprężeń właściwych suchym automatom. To ważne bo silnik generuje 250Nm i kręci się dość wysoko więc nowa skrzynia pomoże zniwelować szarpnięcia.

Test Skoda Octavia TSI DSG 150KM

Test Skoda Octavia TSI DSG 150KM – zawieszenie/koła/hamulce

I tu znów prostota i niezawodność, przednie zawieszenie to kolumny MacPherson a tył to belka skrętna. Koła 215/45×18 są dobre a hamulce to tarcze wentylowane z przodu i zwykłe z tyłu. Hydromagnetyczne amortyzatory z regulacją twardości, to jest prawdziwy HIT Skody, dopłata to trochę ponad 4tys zł. Tego nie oferuje nikt za tak małe pieniądze, większość z Was nie jeździła z adaptacyjnym regulowanym zawieszeniem więc polecam. Może być dość miękkie i komfortowe, takie na niedzielę albo twarde i sztywne  jak w sportowym aucie. Takie do naprawdę szybkiej ale przez to bezpiecznej jazdy. Kiedyś było to oferowane jedynie w Superb’ie a tu proszę DDC trafia pod strzechy, Bravo Skoda!!!

Test Skoda Octavia TSI DSG 150KM

Skoda Octavia TSI DSG 150KM – Ekonomia

Duże auto z mocnym silnikiem zapewniającym dynamikę pali średnio 6.5l/100km benzyny, tak, tak, to możliwe. Możliwe nie tylko dlatego że silnik ma wtrysk bezpośredni czy automat aż siedem biegów. Jednym z elementów tej eko-układanki jest niska masa auta, ono waży jedynie 1270kg, kiedyś, 15 lat temu moja Alfa 147 tyle ważyła a była dużo mniej przestronna i miała jedynie 120KM. W trasie auto zadowoli się 5.2l/100km, oczywiście można postarać się o mniej ale ja mówię o normalnej eksploatacji. Jeśli na jesieni pojawi się unowocześniony silnik 1500 cm3 wybierzcie go bez wahania bo to będzie kolejne pół litra na setkę mniej i to z lepszą dynamiką. Będą w nim 2 odłączane cylindry.

Test Skoda Octavia TSI DSG 150KM

 

Test: Skoda Octavia Scout 4×4 110KM TDI
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.