Noc żywych maszyn, czyli 8. Noc w Instytucie Lotnictwa

Noc żywych maszyn, czyli 8. Noc w Instytucie Lotnictwa

Noc żywych maszyn, czyli 8. Noc w Instytucie Lotnictwa

W najbliższy piątek trzynastego nie należy zamykać się w domu i unikać „pechowego dnia”.  Otóż 13 października w godzinach 17-23 odbędzie się już „8. Noc w Instytucie Lotnictwa”, czyli największa w Polsce nocna impreza edukacyjna, której celem jest popularyzacja sektora lotniczego i kosmicznego w Polsce oraz promocja zawodów inżynierskich. Hasłem tegorocznej edycji, która odbędzie się jest „ Noc żywych maszyn ”. Na tę okazję, w  programie znalazły się pokazy z dreszczykiem, zwiedzanie mrocznych, postindustrialnych przestrzeni laboratoryjnych oraz ożywione roboty i ekstremalne maszyny. W tle słychać będzie ryk silników, a w powietrzu unosić się będzie zapach prawdziwej przygody.

Noc żywych maszyn, czyli 8. Noc w Instytucie Lotnictwa

13 października pod hasłem „Noc Żywych Maszyn”

„Podczas tegorocznej edycji pokażemy ponad 70 nowych atrakcji, w tym kilka nowych, wojskowych samolotów. Jest to możliwe dzięki naszej owocnej współpracy z jednostkami wojskowymi, które jak zawsze chętnie wspierają naszą imprezę. W tym roku,będzie można zobaczyć, po raz pierwszy: śmigłowiec wielozadaniowy Mi-8, samolot transportowy M-28 B/PT (popularna Bryza) oraz śmigłowiec W-3WA SAR Sokół. Łącznie, dzięki naszym partnerom, pokażemy ponad 30 maszyn.” – mówi Marek Gospodarczyk, szef imprezy i dodaje – ” Do lądowania u nas szykują się też m.in. dwa śmigłowce Robinson, należące do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz firmy Salt Aviation oraz wiele samolotów cywilnych. Prawdziwą gratką dla fanów lotnictwa będzie możliwość spotkania podniebnego duetu: Artura Kielaka i porucznika Jacka Stolarka, którzy będą pozować przy swoich maszynach. Swoją lotniczą historią, podczas wyjątkowych wykładów, podzielą się piloci akrobacyjni i sportowi oraz pierwsza kobieta pilot doświadczalny, Paulina Różyło. Dla gości o mocnych nerwach czeka specjalny pokaz ratownictwa drogowego z przecinaniem samochodu, przygotowany przez Straż Pożarną. Przez cały czas trwania imprezy odbywać się będą także pokazy latających bezzałogowców.”

Noc żywych maszyn, czyli 8. Noc w Instytucie Lotnictwa – czego możemy się spodziewać?

„Noc w Instytucie Lotnictwa” to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń lotniczych w Polsce. Do tej pory w wydarzeniu wzięło udział ponad 180 firm i instytucji związanych z przemysłem lotniczym, kosmicznym i nowymi technologiami. To, co najmocniej przemawia do wyobraźni to rosnąca z roku na rok frekwencja. W zeszłym roku Instytut Lotnictwa odwiedziło ponad 30 000 osób. Organizatorzy liczą jednak na pobicie tego rekordu. Jest to wyjątkowa okazja do zwiedzania, niedostępnych na co dzień laboratoriów oraz do zapoznania się z zakresem prac badawczych prowadzonych na rzecz lotnictwa, i nie tylko. Zwiedzającym zaprezentowane zostaną dwa tunele aerodynamiczne, w tym największy tunel aerodynamiczny w Europie Środkowo-Wschodniej. Swoje podwoje otworzą także jedne z najlepiej wyposażonych laboratoriów badawczych w Polsce i Unii Europejskiej.

Wydarzeniem specjalnym, organizowanym po raz pierwszy przez Engineering Design Center (centrum inżynieryjne utworzone w ramach współpracy strategicznej Instytutu Lotnictwa i General Electric) będzie pierwszy w Polsce hackathon związany z platformą Predix 2.0 – EDC Industrial IoT Hackathon. Wydarzenie skierowane jest do programistów zafascynowanych nowymi technologiami, a szczególnie tematyką lotniczą oraz koncepcją IIoT (Industrial Internet of Things). W ciągu 24 godzin kilka zespołów tworzyć będzie oprogramowanie, które pozwoli na rozwiązanie konkretnego problemu inżynieryjnego. Do dyspozycji uczestników będzie platforma software’owa Predix 2.0 oraz rzeczywiste dane z symulatora turbiny.  Jak co roku na czas imprezy przygotowana zostanie specjalnie zaprojektowana iluminacja świetlna całego terenu. O dobry nastrój będzie dbał DJ Bujas, a dla zmęczonych przygotowane zostaną punkty gastronomiczne z piknikowymi specjałami.

Zapraszamy też  na wydarzenie Zasady żywienia w cukrzycy – czyli diabetyk na widelcu już dziś w ratuszu
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.