hobby 3 Motörhead_-_Rock_am_Ring_2015-0337

Piosenki z karcianą metaforą

Piosenki z karcianą metaforą

Gdybyście zostali zapytani o najpopularniejszy motyw w piosenkach, co byście odpowiedzieli? Myślę, że byłby to złamane serce, miłość, poszukiwanie przygody. Czy wiecie, że czasami miłość, złamane serce i każde inne uczucia nie są powiedziane wprost? Są ukryte za metaforami. Przykładem takich metafor są ruletka albo karta as. W piosence Stinga „Shape of my heart” jest ogrom takich metafor. Sting śpiewa o turniejach, rozdawaniu kart, ale nie są to turnieje rodem z Las Vegas, ale rozgrywki, aby odkryć mistyczną logikę dobrego samopoczucia. Obok miłości jest ono chyba najczęściej poszukiwane w piosenkach z karcianą metaforą. Słynna rockowa kapela Motorhead i ich „Ace of spades” opowiada o człowieku, który żyje na krawędzi i nie szuka niczego innego, jak tytułowej karty as pik – metafory dobrej fortuny.

hobby 3 Motörhead_-_Rock_am_Ring_2015-0337

„Zwycięzca bierze wszystko” śpiewa Abba. Piosenka wydana w 1980r. przez szwedzki, legendarny zespół Abba opowiada o złamanym sercu. Głównym bohaterem piosenki jest kobieta, która użyła wszystkich kart i nie ma już żadnego asa w rękawie, przegrała w grze o miłość.  „Poker Face” Lady Gagi jest bardzo dobrym przykład użycia terminologii pokerowej w opisie miłości i romansu, miłosnej gry, gdzie rozdaje się karty, a wszystko z „pokerową twarzą”, której nikt nie jest w stanie odczytać, a konkretniej mężczyzna, oszukiwany, że jest nim zauroczona równocześnie fantazjując o kobiecie.  Utwór Lady Gagi opowiada o jej bi-seksualności. W temat miłości idealnie wpasowuje się utwór Raya Charlesa „Losing Hand”. Bohater postawił na miłość do kobiety, a dostał przegrane karty. On grał uczciwie, ona oszukiwała. Finalnie jego karty przegrały, nie odnalazła spełnienia w miłości.

„Lonesome loser” to utwór o samotnym mężczyźnie wiecznie nieszczęśliwie zakochanym, którego miłość zawsze zostaje pokonana przez symboliczną damę kier. Choć próbować nie zaprzestaje, oddaje serce, traci głowę i znów przegrywa to rozdanie. Dama kier przewija się także w utworze Juice Newton „Queen of hearts”. Bohaterka – dama kier – zadaje jedno główne pytanie, czy naprawdę warto z nią zadzierać, łamać serce, pogrywać jej uczuciami? Z damą kier nie jest to zbyt mądre.

hobby 2 Royal_straight_flush

SOURCE: WIKIMEDIA

Chyba najbardziej kontrowersyjny w tym zestawieniu będzie utwór AC/DC „ The Jack”. Piosenka została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Bon Scott napisał tekst w oparciu o historię gitarzysty zespołu i jego fanki, która oskarżyła go o… zarażenie chorobą weneryczną. Na początku utwór miał bardziej bezpośredni wydźwięk, jednak później pozwolono na mnóstwo karcianych metafor i niedomówień. Jedno jest pewne, „The Jack” to pechowe i zawiłe rozdanie opowiadające historię miłosną.

hobby 3 AC_DC_en_River

SOURCE: WIKIMEDIA

Najsłynniejszy i piękny utwór, który poprzez pokerową metaforę przekazuje ogrom życiowych wskazówek to „The Gambler” Kenny’ego Rogersa. „Musisz wiedzieć, kiedy się zatrzymać, kiedy spasować. Wiedzieć, kiedy iść dalej, a kiedy uciekać. Nigdy nie licz pieniędzy, kiedy siedzisz przy stole. Będzie dość czasu na liczenie, gdy rozdanie się skończy. Każdy gracz wie, że kluczem do przetrwania jest, wiedzieć co wyrzucić, a co zatrzymać. Bo w każdym rozdaniu jest zwycięzca i przegrany. A najlepsze, na co możesz mieć nadzieję to żeby umrzeć we śnie.” Chyba każdy odnajdzie w tych słowach życiową prawdę, sens życia i postępowań, aby nie stanąć po przegranej stronie.

Utworów z karcianą metaforą w tle jest klika na rynku muzycznym. Przekazują one wskazówki, pouczają, nakreślają drogę do radości albo ostrzegają. Życie rozdaje różne karty, trzeba tylko odpowiednio wybierać.

 

 




Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.