Test Mazda 3 Skyactiv 165KM i-ELOOP

Test Mazda 3 Skyactiv 165KM i-ELOOP

Test Mazda 3 Skyactiv 165KM i-ELOOP

Test Mazda 3 Skyactiv 165KM i-ELOOP

Test Mazda 3 Skyactiv 165KM i-ELOOP

Okiem technicznym

Test Mazda 3 Skyactiv 165KM  – Silnik/skrzynia

Wszyscy ulegli modzie na downsizing w silnikach benzynowych ale nie Mazda, Japończycy jak zawsze poszli pod prąd, czy dobrze? Kiedyś już postawili na Wankla i nie skończyło się to dobrze a jak teraz? Jedno jest pewne, zamiast małego silniczka z turbosprężarką zastosowanie większego niedoładowanego ma swoje zalety, jakie? A takie że turbosprężarki to mnóstwo dodatkowych elementów które mogą zawieść i zawodzą, konia z rzędem temu co da głowę że turbina wytrzyma 250tys km. Jasne, co 3 tak ale to właśnie kłopot, tu nie ma takiego problemu i silnik przelatując 400tys km pewnie zrobi to bezawaryjnie. Ekonomia i duża moc silnika bierze się z bardzo wysokiego jak na silnik benzynowy stopnia sprężania który wynosi 1:14. Silnik generuje 165KM oraz 210Nm momentu obrotowego co w przypadku tak małego auta daje bardzo przyzwoitą dynamikę.

Trzeba jedynie przestawić się po jeździe doładowanymi downsizingowcami bo tam gdzie kończy się im przespieszenie silnik Mazdy dopiero rozkręca się na dobre. Na początku będzie dziwnie bo przy 1500 obr/min gdzie w doładowanym silniku jest już większość momentu obrotowego tu nie dzieje się nic, Przy 4000 obr/min kiedy większość doładowanych solników kończy zakres momentu maksymalnego w Mazdzie właśnie właśnie zaczyna się zabawa. Dobrze kręcąc silnikiem i mieszając 6 biegowym manualem możemy dostać 100km/h w 7.8s nieźle co?

Test Mazda 3 Skyactiv 165KM i-ELOOP

Test Mazda 3 Skyactiv 165KM i-ELOOP – zawieszenie/koła/hamulce

Nieśmiertelne kolumny McPherson z przodu z gazowymi amortyzatorami oraz takie same amortyzatory z tyłu ale zawieszenie wielowahaczowe. Ten wielowahacz z tyłu jest kluczowym elementem zapewniającym lepszą stabilność od konkurencji. Większość małych aut z tyłu ma po prostu belkę skrętną bo tak jest taniej i prościej, Mazda postawiła na bezpieczeństwo i bardziej sportową charakterystykę. Hamulce z przodu i z tyłu tarczowe tyle że z przodu wentylowane. Koła w przypadku naszej testówki to 215/45×18 więc idealnie to wszystko nadaje się do szybkiej sportowej jazdy. Hamowanie na zwykłej suchej nawierzchni w naszym przypadku średnio z 5 pomiarów wyszło 35.3m ze 100 km/h.

Test Mazda 3 Skyactiv 165KM i-ELOOP

Test Mazda 3 Skyactiv 165KM i-ELOOP – Ekonomia

Ekonomia nie jest taka jak obiecuje producent, niestety jazda w mieście to prawie 8l/100km więc to co pisze producent to chyba było puste miasto. W trasie jest lepiej, możemy zmieścić się w 4.7l/100km na zwykłej drodze, prędkość autostradowa pochłonie 7l/100km. Tak więc plus za zużycie w trasie i minus za miasto. Mazda 3 Skyactiv 165KM i-ELOOP jest autem z wyższej półki, jakością wykonania może śmiało konkurować z Audi 3 i BMW serii 1.

Test Mazda 3 Skyactiv 165KM i-ELOOP

A to nasz test większej ale czy lepszej?: Test Mazda 6 2,5 192KM model 2017 SkyActiv
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.