Elektromobilność w Polsce

Elektromobilność w Polsce

Elektromobilność w Polsce

W ramach kampanii „STOP SMOG” dziś w Centrum Kongresowym przy ul. Mysiej 3 odbyła się konferencja dotycząca elektromobilności w Polsce. Wzięli w niej udział m.in. Paweł Sałek, sekretarz stanu oraz pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Ministerstwo Środowiska, Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska oraz Artur Michalski, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Elektromobilność w Polsce

Świat lubi zmiany, i cieszy się gdy wpływają one na jego korzyść. Elektromobilość jest niewątpliwie jedną z nich. Jest przyszłością i odpowiedzią na wyzwania ochrony środowiska. W większości dużych miast problem zanieczyszczeń wynika głównie ze spalin wyprodukowanych przez transport. To właśnie na ten aspekt rząd postawił nacisk podczas przyjętej w tym roku Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Planu Rozwoju Elektromobilności. W założeniach do roku 2020 na polskich drogach będzie jeździło ponad 80 tysięcy aut z napędem elektrycznym (obecnie jest ich ok. 2 tys.) , a do 2025r. nawet milion sztuk.

Elektromobilność w Polsce

Na dzień dzisiejszy głównym problem jest przede wszystkim, obok wysokich cen samochodów, mała dostępność stacji ładowania pojazdów. Do tej pory w całym kraju pojawiło się ich ok. 150 (dla porównania w całej Europie jest ich 150 tysięcy). Szybko ma się to zmienić, ponieważ w ciągu najbliższych dwóch, szybkich punktów ładowania ma powstać 400 i 6 tysięcy punktów ładowania o minimalnej mocy. Narazie jesteśmy szarymi myszkami w Europie, w której elektromobilność rozwija się dynamicznie i szybko – największymi ekologami pozostają niewątpliwe Norwedzy, dzięki którym ekologia może zwojować również i nasz rynek motoryzacyjny.

Elektromobilność w Polsce  – Car sharing oraz inteligenty transport w miastach

Elektromobilność w Polsce

Wiele kierowców poruszając się codziennie w zatłoczonych miastach rezygnuje z jazdy samochodem na rzecz komunikacji miejskiej. Naprzeciw tym pasażerom wychodzą Inteligente Systemy Transportowe, które oprócz redukcji spalin o prawie połowę i obniżania kosztu utrzymania transportu miejskiego znacznie poprawiają komfort kierowcy i pasażerów. Obejmują one m.in inteligentne sterowanie ruchem, systemy informacyjne dla podróżnych oraz wprowadzenie usługi car sharingu. Car sharing, czyli auto na zawołanie. W Polsce również staje się on coraz bardziej popularny m.in. za niskie koszty wypożyczenia auta. Płaci się tylko za przejechane kilometry. A oczywiście, jeśli mowa o elektromobilności – praktycznie wszystkie te pojazdy występują z napędem alternatywnym.

Elektromobilność w Polsce – Stacje pomiaru jakości powietrza oraz maszyny do zbiórki zużytych opakowań

Elektromobilność w Polsce

Podczas spotkania mieliśmy możliwość zobaczyć również stację monitoringu jakości powietrza, z której możemy uzyskać informację o stężeniu zanieczyszczeń powietrza aktualizowane co godzinę. Możesz sprawdzać to na bieżąco, ponieważ właśnie w tym celu powstała mobilna aplikacja na smartfony stworzona przez Głowny Inspektorat Ochrony Środowiska. W ramach kampanii „STOP SMOG” została zakupiona pierwsza w Warszawie i jako jedna z nielicznych w Polce maszyna do zbiórki zużytych opakowań.

Audycja poświęcona konferencji o elektromobilności

rozmowa z Pawłem Sałkiem, Wiceministrem Środowiska

 rozmowa z Krystianem Szczepańskim, dyrektorem Instytutu Ochrony Środowiska

rozmowa z Dominikiem Kubusem kierownikiem Zakładu Ocen Jakości Powietrza

Zobacz również „Córka”już jutro 24 i 25 listopada o 19:30 w Teatrze Młyn
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.