Mobilny pamiętnik

Mobilny pamiętnik , czyli wernisaż Magdaleny Gogół

Mobilny pamiętnik , czyli wernisaż Magdaleny Gogół

Telefon komórkowy zamiast długopisu, ekran zamiast kartki, motywy pejzażowe zamiast zdań – tak powstał mobilny pamiętnik Magdaleny Gogół – artystki, która do uchwycenia towarzyszących jej emocji użyła smartfona. Przeniesione na płótno tworzą cykl obrazów „Wybór kadru”. Wernisaż wystawy odbędzie się już dziś, 9 listopada 2017 roku, o godz. 18.00, w galerii Xanadu przy ulicy Hożej 51 w Warszawie. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 28 listopada br.

Mobilny pamiętnik

Mobilny pamiętnik – smartfon może być sztuką ?

Pisanie pamiętnika stanowiło ważną część życia artystów oraz osób szczególnie wrażliwych na otaczający ich świat. Ta forma pozwalała na wyrażenie siebie, swoich poglądów, odczuć bez ryzyka wystawienia ich na publiczny osąd. Zamykane, trzymane pod kluczem – chronione były przed całym światem, bowiem to na ich podstawie, najczęściej dopiero po śmierci autora, pisano biografie. Ze względu na walory literackie wydawane były także w formie pamiętnika. W XXI wieku, w świecie zdominowanym przez internet i bycie „online”, pamiętniki przeniosły się na ścianę Facebooka. Wystawa Magdaleny Gogół łączy znaną od wieków potrzebę pisania pamiętnika, z bliską współczesnemu odbiorcy, nowoczesną formą wyrazu.

” Robione przez nas zdjęcia, jakie zamieszczamy w mediach społecznościowych, pokazujące nasze koty, kawy, grzybobrania, zakupy i wakacyjne destynacje, w gruncie rzeczy bardzo niewiele o nas mówią. Czym one różnią się od tych wykonanych przez Magdalenę Gogół? Od internetowych wrzutek jej cykl różni to, że jest o czymś. Stanowi kanwę rozważań. W tym przypadku na temat otaczającego świata, naszej ikonosfery i fotosfery.” – mówi Agnieszka Gniotek, kuratorka wystawy, właścicielka Xanadu. I dodaje – „Użycie do rejestracji fotograficznej telefonu komórkowego jest znakiem czasu. Bardzo silnie aktualizuje malarski cykl Magdy Gogół i osadza go w „tu i teraz”. Po drugie pokazuje jeszcze jedną cechę, typową dla artystów, szczególnie tych, którym bliski był realizm. To eksploracja własnego otoczenia i doświadczeń. „Wybór kadru” to 28 wystawa indywidualna artystki.”

Mobilny pamiętnik

Mobilny pamiętnik – „Wybór kadru”

Magdalena Gogół jest absolwentką cieszyńskiego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, w 2009 r. ukończyła przewód doktorski na Wydziale Artystycznym ASP w Katowicach w dziedzinie sztuki piękne – malarstwo, a od 2004 r. związana zawodowo z Instytutem Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Od 2014 r. pełni funkcję kierownika Zakładu Sztuk Pięknych. Artystka w swojej twórczości koncentruje się szczególnie na malarstwie współczesnym, realizując je na dużych formatach, jak i mniejszych – miniaturach. Od wielu lat prowadzi szereg działań artystycznych i edukacyjnych, odnosząc na tych polach sukcesy zarówno w kraju i za granicą. Wystawę będzie można obejrzeć do 28 listopada 2017 r. od poniedziałku do piątku w godz. 12:00- 19:00, a w soboty w godz. 11:00-16:00.

 

Zapraszamy również na Miejską Dżunglę dla najmłodszych
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.