Piotr Uściński - Zatrzymaj aborcję konferencja

Piotr Uściński – Zatrzymaj aborcję

Piotr Uściński – Zatrzymaj aborcję: rozmowa z Kają Godek

Od środy, 6 grudnia, na antenie Radia Hobby nowa audycja – „Uściślam temat”. Prowadzący – poseł Piotr Uściński – Zatrzymaj aborcję – to pierwszy temat. Gościem była pełnomocnik Fundacji Życie i Rodzina Kaja Godek. Padły pytania skąd tak duże poparcie społeczne dla wykreślenia przesłanki eugenicznej z ustawy aborcyjnej oraz dlaczego właśnie tego dotyczy projekt „Zatrzymaj aborcję”. Piotr Uściński i jego gość zastanawiali się również nad tym czy obowiązująca ustawa, dopuszczająca zabijanie nienarodzonych ze względu na trzy przesłanki, jest zgodna z Konstytucją, która każdemu człowiekowi zapewnia prawną ochronę życia. Pojawiło się również pytanie o to jak rzeczywiście wygląda aborcja w polskich szpitalach.

Piotr Uściński - Zatrzymaj aborcję demonstracja

Piotr Uściński – Zatrzymaj aborcję: projekt

Fundacja Życie i Rodzina przygotowała projekt „Zatrzymaj aborcję” jako odpowiedź na zapisy obowiązującej ustawy. Ten tak zwany kompromis z 1993 roku dopuszcza aborcję w trzech przypadkach: jeśli ciąża jest skutkiem czynu zabronionego, stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia matki oraz kiedy występuje duże prawdopodobieństwo nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby dziecka. Ze względu na ostatnią przesłankę w 2016 roku dokonano 1042 aborcji eugenicznych. Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma to zmienić. Projektodawcy chcą usunąć z obowiązującej ustawy zapis pozwalający na zabijanie chorych dzieci. 30 listopada propozycje zmian trafiły do sejmu. Teraz posłowie mają trzydzieści dni na to by zająć się projektem. O tym czy uda się zatrzymać aborcję eugeniczną zadecyduje parlamentarna większość. Poparcie dla projektu zadeklarowała już premier Beata Szydło. Prezydent Andrzej Duda zapewnił natomiast, ze podpisze ustawę w takim kształcie jeśli trafi ona na jego biurko.

Piotr Uściński – Zatrzymaj aborcję: rekordowa liczba podpisów

Zbiórka podpisów pod projektem była szeroko zakrojoną akcją. Zaangażowanych było niemal 15 tys. wolontariuszy w całej Polsce. Byli to studenci, lekarze, rodzice, emeryci, pracownicy fizyczni i duchowni – czytamy na stornie Fundacji Życie i Rodzina. W trzy miesiące udało się zebrać 830 000 podpisów. Ten rekordowy wynik, jeśli chodzi o projekty prolife z ostatnich lat, udało się osiągnąć dzięki ogromnemu poruszeniu społecznemu i wrażliwości Polaków – mówiła Kaja Godek – pełnomocnik inicjatywy „Zatrzymaj aborcję”, w dniu złożenia podpisów w sejmie. Projektodawcy dodają, że tak liczne zaangażowanie i odzew społeczny dowodzą, że Polacy chcą zmiany prawa, które pozwala zabijać nienarodzone dzieci podejrzane o chorobę genetyczną bądź niepełnosprawność. Dziś jest to 95 proc. wszystkich aborcji dokonywanych rocznie w Polsce.

 

Piotr Uściński – Zatrzymaj aborcję część 1

Piotr Uściński – Zatrzymaj aborcję część 2

Piotr Uściński – Zatrzymaj aborcję część 3
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.