Piotr Uścińśki o budżecie samorządów

Piotr Uściński o budżecie samorządowym

Piotr Uściński o budżecie samorządowym w rozmowie z Marzeną Małek

Za nami kolejna audycja „Uściślam temat”. Tym razem poseł Piotr Uściński rozmawiał z Marzeną Małek radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Dyskusja dotyczyła samorządowej kasy. Rozmówcy skupili się przede wszystkim na tegorocznym budżecie dla naszego regionu: województwa mazowieckiego. Dowiedzieliśmy się jaka jest kondycja finansowa Mazowsza i z jakimi problemami boryka się nasza mała ojczyzna. Padło również pytanie o to jakie są plany na najbliższych 12 miesięcy oraz czy poziom zadłużenia może okazać się czarną dziurą, która w najbliższych wyborach samorządowych może pochłonąć obecne władze. Zapraszamy do odsłuchania audycji. Poseł Piotr Uściński o budżecie samorządowym rozmawiał z Marzeną Małek.

Piotr Uściński o budżecie samorządów w rozmowie z Marzeną Małek

Piotr Uściński o budżecie samorządowym w rozmowie z Marzeną Małek

Piotr Uściński o budżecie samorządowym dla Mazowsza

Na internetowej stronie Samorządu Województwa Mazowieckiego przeczytamy, że tegoroczny budżet to przede wszystkim rekordowe środki na inwestycje. Zaplanowane wydatki to 3 mld zł z czego 1,1 mld wydane mają być na modernizację bądź budowę dróg czy remonty szpitali. W tegorocznym budżecie zaplanowano ponad pół miliarda zł na infrastrukturę drogową. 170 mln – na modernizację mazowieckich szpitali. Jednak radni sejmiku z klubu Prawa i Sprawiedliwości zwracają uwagę na rekordowe zadłużenie województwa. Jeszcze 12 lat temu dług Mazowsza sięgał 67 mln zł. Obecnie kwota ta wzrosła do 3 mld zł. Województwo wciąż się zadłuża mimo że przychody w 2017 z tytułu podatków PIT i CIT wzrosły o 30 proc. Ten temat również poruszył poseł Piotr Uściński.

Piotr Uściński o budżecie samorządowym jako części kasy państwowej

Pod koniec minionego roku parlament przegłosował zmiany w ustawach samorządowych – przypomina poseł Piotr Uściński. Dotyczą one również podziału środków budżetowych. Wszystkie miasta na prawach powiatu muszą wprowadzić budżet obywatelski. Muszą one na ten cel przeznaczyć 0,5 proc. całego rocznego budżetu. Ustawa ogranicza również urzędnicze możliwości odrzucenia pomysłów mieszkańców. Dotychczas bowiem nawet w miastach, w których budżet partycypacyjny istniał był on raczej rozwiązaniem fasadowym niż realnym udziałem mieszkańców w tworzeniu swojej małej ojczyzny. Poza tym organy wykonawcze będą zobowiązane do corocznego raportu o stanie samorządu. Do końca maja każdego roku taki raport będzie rozpatrywany na sesji rady, która zdecyduje o udzieleniu bądź nieudzieleniu absolutorium organom wykonawczym. W minionym tygodniu ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. Wejdzie ona w życie z końcem stycznia.

Piotr Uścińśki o budżecie samorządów 3

Piotr Uściński o budżecie samorządowym część 1

Piotr Uściński o budżecie samorządowym część 2
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.