Piotr Uściński - Puszcza Białowieska

Piotr Uściński – Puszcza Białowieska

Piotr Uściński – Puszcza Białowieska: rozmowa ze Stefanem Traczykiem

Za nami kolejna audycja „Uściślam temat”. Prowadzący: poseł Piotr Uściński – Puszcza Białowieska: to temat, który budzi ogromne kontrowersje. Piotr Uściński o wyjaśnienie tematu poprosił leśnika Stefana Traczyka Nadleśniczego Nadleśnictwa Jabłonna. Panowie w trakcie audycji starali się wyjaśnić o co tyle hałasu i co właściwie dzieje się w Puszczy Białowieskiej uznanej przez UNESCO za Światowe Dziedzictwo. Dowiedzieliśmy się czy wycinanie chorych drzew to jedyne lekarstwo żeby poradzić sobie z inwazją kornika drukarza. Poseł Piotr Uściński i jego gość zastanawiali się również nad działaniami ekologów – czy rzeczywiście leży im na sercu dobro drzewostanu. Mowa była również o tym czy można było działać wcześniej i nie dopuścić do obecnej, dramatycznej sytuacji w Puszczy Białowieskiej. Zapraszamy do wysłuchania audycji. Poseł Piotr Uściński i jego gość Stefan Traczyk.

Piotr Uściński – Puszcza Białowieska: kornik drukarz

Obecna inwazja kornika w Puszczy Białowieskiej jest wyjątkowa bowiem takiego ataku nie było od dziesięcioleci. Obumarło już pół miliona drzew. Korniki mogą „powalić” drzewo w ciągu jednego miesiąca. Zazwyczaj pasożyt atakuje stare, chore drzewostany, tym razem jednak wchodzi również na młode i zdrowe. Poza tym zaczął żerować już nie tylko na świerkach, ale również na sosnach i modrzewiach. Oznacza to, że do dziś na 52 tys. hektarów lasów 7,2 tysiąca hektarów jest martwych. Wzrost liczebności korników jest zjawiskiem cyklicznym o różnym nasileniu. Zawsze proces ten był pod kontrolą gdyż leśnicy usuwali chore drzewa. Lasy Państwowe informują, że w latach 2010 – 2012 Ministerstwo Środowiska ograniczyło „wycinkę”, a zasiedlonych drzew przybywało lawinowo.

Piotr Uściński – Puszcza Białowieska: pozwolenie na wycinkę

W 2010 roku, ówczesny minister środowiska w rządzie Donalda Tuska Andrzej Kraszewski zdecydował o wstrzymaniu wycinania chorych drzew. Stało się tak pod naciskiem protestujących ekologów z Greenpeace. Kolejny szef resortu środowiska Marcin Korolec kontynuował taką politykę. Zdaniem Lasów Państwowych, efekt był taki, że nie wycinano tylu chorych i martwych drzew, ile było trzeba, żeby ochronić Puszczę przed kornikiem. W marcu 2016 roku minister środowiska Jan Szyszko zezwolił na potrojenie pozyskiwania drewna w Puszczy Białowieskiej. Resort tłumaczy, że chodzi o ratowanie zdrowych drzew przed dalszą gradacją korników. Tym samym jednak złamano siedliskową dyrektywę unijną. Sprawą zainteresowała się Komisja Europejska, która pozwała Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości. Ten orzekł, że jeśli Polska nie zaprzestanie wycinania białowieskich drzew będziemy musieli płacić nawet 100 tys, euro kary dziennie.

Piotr Uściński - Puszcza Białowieska 1

Piotr Uściński – Puszcza Białowieska część 1

Piotr Uściński – Puszcza Białowieska część 2

Piotr Uściński – Puszcza Białowieska część 3
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.