Piotr Uściński - reparacje wojenne

Piotr Uściński – reparacje wojenne

Piotr Uściński – reparacje wojenne: rozmowa z Arkadiuszem Mularczykiem

W minioną środę, 17 stycznia, wysłuchaliśmy kolejnej audycji „Uściślam temat”. W tym tygodniu poseł Piotr Uściński zajął się tematem reparacji wojennych. Gościem był poseł Arkadiusz Mularczyk, który zajmuje się sprawą wyrównania wojennych strat jakie poniosła Polska. Dlaczego ta kwestia powróciła teraz – po 72 latach od zakończenia wojny i czy PRL-owskie władze zrzekły się odszkodowania – między innymi tymi kwestiami zajęli się rozmówcy w minionej audycji. Pytań było wiele bo temat wywołuje kontrowersje szczególnie wśród członków partii opozycyjnych. Zapraszamy do odsłuchania audycji. Prowadzący: Piotr Uściński – reparacje wojenne – to temat. Gość: poseł Arkadiusz Mularczyk.

Piotr Uściński - reparacje wojenne rozmowa z Arkadiuszem Mularczykiem

Piotr Uściński – reparacje wojenne: rozmowa z Arkadiuszem Mularczykiem

Piotr Uściński – reparacje wojenne: podstawy prawne

W czasie konwencji Zjednoczonej Prawicy, w lipcu minionego roku, Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty, których nie odrobiliśmy do dziś – przypomina Piotr Uściński. We wrześniu Biuro Analiz Sejmowych zakończyło prace nad opinią dotyczącą możliwości dochodzenia zadośćuczynienia od naszych zachodnich sąsiadów. Z opinii Biura wynika, że Polska poniosła największe straty materialne i osobowe w całej Europie. Sejmowi eksperci dodają, że nieuprawnione są opinie, że roszczenia mogły ulec przedawnieniu czy tym bardziej wygasły. Pojawiają się również głosy przeciwne, że Polska tuż po wojnie zrzekła się odszkodowań. Poseł Arkadiusz Mularczyk tłumaczy, że owszem, ale była to niesuwerenna Polska Ludowa, która na dodatek, nie chciała rekompensaty ze strony nieistniejącego już NRD. Obecnie rozpatrywane są sposoby, jakimi można by skłonić Niemców do rozmowy na ten temat.

Piotr Uściński – reparacje wojenne: szacowanie strat

Dotychczas wypłacone odszkodowania na rzecz Polaków to mniej niż 1 proc. sumy jaką Niemcy wypłacili na rzecz innych społeczeństw. Zgodnie z powojennymi szacunkami materialne straty dotyczące własności państwowej i prywatnej spowodowane przez Niemców to równowartość 258 miliardów przedwojennych zł. Straty w majątku trwałym – 62 mld zł. Do tego należy doliczyć straty osobowe – 6 mln Polaków poniosło śmierć, a 10 mln było poszkodowanych na skutek terroru III Rzeszy. Przed dwoma laty, odszkodowania od Niemców domagał się rząd Grecki. Żądana kwota opiewała na 280 mld euro. Pod koniec tego roku Polska i Grecja połączyły siły i rozpoczęły parlamentarną współpracę. Ma to być platforma do wymiany doświadczeń. Również o ten wątek pytał poseł Piotr Uściński.

Warszawa była zrównana z ziemią

Warszawa była zrównana z ziemią

Piotr Uściński – reparacje wojenne część 1

Piotr Uściński – reparacje wojenne część 2

Piotr Uściński – reparacje wojenne: polecamy również wideo:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.