lek na stwardnienie rozsiane witamina D

Podręcznik chorego na stwardnienie rozsiane – Lek na stwardnienie rozsiane Witamina D

Stwardnienie rozsiane witamina D

Lek na stwardnienie rozsiane Witamina D? Okazuje się, że tak. Podawana w odpowiednio wysokich dawkach potrafi spowolnić postęp choroby.
Od pewnego czasu o witaminie D jest głośno, i większość z nas słyszało, że warto ją przyjmować. Jest to prawda. Witamina D pomaga budować silniejsze kości, raka, choroby serca, depresje, czy nawet schudnąć. Jednak niewiele osób wie o tym, że może być ona lekiem na stwardnienie rozsiane. Stwardnienie rozsiane witamina D co mają wspólnego?

Nim przejdę do meritum chciałbym powiedzieć kilka słów o jej wpływie na depresje, bo właśnie ona bardzo często dotyka osób chorych na SM.

Witamina D odgrywa istotną role w rozwoju i funkcjonowaniu mózgu. Osoby chore na stwardnienie rozsiane zazwyczaj cierpią na deficyty witaminy D, a niskie poziomy witaminy D w SM wiążą z depresją, więc ten czynnik może być dodatkową przyczyną pojawienia się depresji i jej nawrotom.  Co prawda badania nie wykazują, że suplementacja witaminy D pomoże zniwelować objawy depresji. Jednak jej przyjmowanie ma charakter profilaktyczny. Zażywa się ją by zapobiegać jej pojawieniu się i nawrotom, a nie leczeniu objawów.

O samej depresji pojawiającej się razem ze stwardnieniem rozsianym napisze jeszcze później i będę zaznaczał miejsce, w której ona się pojawi, bo temat jest poważny i dotyczy wielu chorych na SM.

lek na stwardnienie rozsiane witamina D

lek na stwardnienie rozsiane witamina D

Lek na stwardnienie rozsiane Witamina D – Leczenie witaminą D3 należy połączyć z witaminami K2 i A

Witamina D3 sprawia, że wapń się łatwiej wchłania w organiźmie co oznacza, że gdy przyjmowana jest ona w dużych dawkach poziom wapnia w organizmie może stać się toksyczny i okazać się bardzo groźny dla naszego zdrowia, dlatego witaminę̨ D3 przyjmujemy zawsze  przyjmujemy K2. D3 i K2 nie tylko wzajemnie się aktywizują. Obie witaminy biorą udział w dostarczaniu wapnia we właściwe miejsce w organizmie – czyli do zębów i kości. Dzięki temu można zapobiec groźnemu paradoksowi wapnia, kiedy to wapń osadza się w niewłaściwych miejscach i dostaje się do tkanek miękkich, czyli np. tętnic, co prowadzi do bardzo tragicznego w skutkach połączenia osteoporozy i miażdżycy, oraz innych bardzo złych skutków owego paradoksu.

Natomiast nadmiar D3 bez odpowiedniej suplementacji z dodatkiem witaminy K2 może spowodować poważny niedobór magnezu. Z tego powodu obie witaminy należy suplementować w duecie, a nawet – w połączeniu z magnezem i wapniem – w kwartecie. Pamiętaj też o witaminie A, która wchodzi tymi samymi ścieżkami co D, ale wzajemnie niwelują swoją ewentualną toksyczność.

Lek na stwardnienie rozsiane Witamina D – Jak duże dawki witaminy D3 należy przyjmować.

Neurolog, doktor Cicero Galli Coimbra z Brazylii, opracował
 metodę̨ leczenia stwardnienia rozsianego witaminą D3 w dawkach dziennych wynoszących od 40.000 do ponad 100.000 IU (International Unit lub j.m. – jednostek międzynarodowych).

Witamina D3 łagodzi przebieg stwardnienia rozsianego, miedzy innymi zmniejsza liczbę̨ rzutów i osłabia ich siłę̨ poprawiając stan chorego, co potwierdza wiele badań. Większość badań nie jest jednak prowadzona na dużą skalę i nie stosuje się w nich dawkowania powyżej 50. 000 IU dziennie.

 Lek na SM witamina D – przyjmowanie witaminy D według dr Coimbry

Protokół Coimbry opiera się̨ jednak o leczenie SM witaminą D3 w wysokiej dawce. Uważa on, że rozwój stwardnienia rozsianego można zahamować przyjmując witaminę̨ D3 w bardzo dużych dawkach, a skuteczność tej metody sięga aż̇ 95 procent bijąc na głowę̨ wszystkie inne sposoby razem wzięte!

Doktor Coimbra również̇ zaczynał leczenie od dawek rzędu 10.000 IU dziennie, ale po latach obserwacji uznał, że to zaledwie dawka – fizjologiczna, czyli niezbędna ilość witaminy zapobiegająca objawom niedoboru u ludzi zdrowych. Tyle witaminy przyjmujemy latem przebywając 20-30 minut na słońcu w koszulce i krótkich spodenkach.
Znaczną poprawę̨ stanu pacjentów udało się̨ osiągnąć Coimbrze dopiero, gdy dzienna dawka witaminy D3 wyniosła minimalnie ok. 1.000 IU na 1 kilogram wagi ciała

Lek na SM witamina D – Przy jakich odmianach SM witamina D3 działa.

Protokół Coimbry działa w przypadku wszystkich rodzajów SM:

– postać remitująco – nawracającą (relapsing-remitting)

– postać wtórnie postępującą (secondary progressive)

– postać pierwotnie postępującą (primary progressive)

– postać postępującą – nawracającą̨ (progressive relapsing)”

  stwardnienie rozsiane Witamina D – Co lekarze sądzą o witaminie D3 w tak dużych dawkach.

Wielu badaczy i naturopatów zakłada, że przyjmując codziennie tak duże dawki witaminy D3 można powstrzymać́ chorobę̨ po kilku lub najdalej po kilkunastu miesiącach. U wielu pacjentów następuje przy okazji znaczna poprawa stanu zdrowia, dochodzi do naprawy zmian w mózgu, a nawet całkowitego przywrócenia funkcji niesprawnych do tej pory części ciała. Oznacza to, że niektórzy mogą̨ wstać́ z wózka i znów prowadzić́ normalne życie.

Wielu chorych myśli, że może modyfikować chorobę̨ wyłącznie drogimi interferonami, choć́ mało kto zdaje sobie sprawę̨, że ich skuteczność́ jest niewielka, a skutki uboczne przyjmowania interferonów mogą̨ być́ gorsze niż̇ samo SM.

 Lek na SM witamina D – Jak szybko osiągnąć wysoki terapeutyczny poziom

 • 6 dni dawkowania witaminy D3 po 90 tys. jednostek (I.U) + K2, co najmniej 400 I.U.
 • Po sześciu dniach należy przyjmować dawkę podtrzymująca 5000 jednostek (I.U) D3 + 200 K2.
lek na stwardnienie rozsiane witamina D

lek na stwardnienie rozsiane witamina D

Sam zażywam naturalną witaminę D3 w kroplach, jej wchłanianie jest dużo łatwiejsze, a samo zażywanie dużo wygodniejsze, nie trzeba zażywać ogromnej ilości pigułek.

Zapraszam do zapoznania się z wstępem do cyklu  Podręcznik chorego na stwardnienie rozsiane

Źródła:

„59 najlepiej działających ziół, witamin, minerałów i kwasów przy stwardnieniu rozsianym SM” – Pepsi Eliot

 
2 komentarzy do “Podręcznik chorego na stwardnienie rozsiane – Lek na stwardnienie rozsiane Witamina D

 1. SM

  W pełni się zgadzam :). Dawki witaminy D, które obecnie są rekomendowane dla wszystkich jako zalecane dzienne spożycie są mocno zaniżone, co trochę okazuje się, że nie są wystarczające. Mam SM i staram się utrzymywać poziom 25(OH)D3 w okolicach 80 ng/ml, oczywiście wraz z przyjmowaniem K2, magnezu i dbaniem o witaminę A. Odpukać przynosi to efekty od 2 lat, od kiedy zachorowałem i nie mam żadnych objawów choroby.

  Odpowiedz
  1. Łukasz Grzywiński Autor artykułu

   Cieszę się widząc taki komentarz. W pełni się zgadzam utrzymywanie poziomy witaminy D3 na granicy zwanej „poziomem krytycznym” jest niezwykle istotne i przynosi zdumiewające efekty, co potwierdzam ja i nasz czytelnik.
   Życzę dużo zdrowia i powodzenia. :)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.