Podręcznik chorego na stwardnienie rozsiane - wstęp

Podręcznik chorego na stwardnienie rozsiane (SM) – wstęp.

Podręcznik chorego na stwardnienie rozsiane (SM) – wstęp

Witam serdecznie wszystkich czytelników tego podręcznika Podręcznik chorego na stwardnienie rozsiane będzie cyklem artykułów dotyczących stwardnienia rozsianego. Może na początku się przedstawię. Nazywam się Łukasz Grzywiński, od 8 lat choruje na stwardnienie rozsiane w moim przypadku rokowania bardzo negatywne. Co oznaczało, że postęp choroby miał być szybki i taki był.

Pomimo wielu rzutów udało mi się zachować wysoką sprawność i dobrą kondycję. Wszystko dzięki rehabilitacji, ścisłej diecie i oprócz leków przyjmowanych z programu lekowego, które działały niestety słabo, przyjmowałem leki naturalne często spotykane w każdej lodówce. Dzięki osobom mi bliskim i własnej ciekawości udało mi się zebrać sporą wiedzę o tym jak hamować postęp choroby, utrzymać ciało maksymalnie sprawne i cieszyć się życiem. Informacji o chorobie jest bardzo dużo i są one ogólnie dostępne. Jednak trudno do nich się dociera, są rozsiane wszędzie i zazwyczaj trudno dostępnych miejscach i niestety niektóre są też mało wiarygodne.

Postanowiłem zebrać informacje o sposobach leczenia, lekach głównie tych alternatywnych i ogólnie dostępnych, rehabilitacji i ogólnej poprawie jakości życia w jednym ogólnie dostępnym miejscu. Myślę, że jako chory warto jest zapoznać się z tą wiedzą. Tylko przestrzegam nie traktujcie tego jako wyrocznie i wiedzę, do której musicie się zastosować. Pomimo, że wielokrotnie będę cytował lekarzy, rehabilitantów i osoby mające profesjonalny kontakt z chorobą, to stale będę to pisał ja osoba chora, czasami powołująca się na własne doświadczenia. Sami oceniajcie do czego chcecie się zastosować i co wam może pomóc.

Podręcznik chorego na stwardnienie rozsiane - wstęp

Podręcznik chorego na stwardnienie rozsiane –
wstęp

Podręcznik chorego na stwardnienie rozsiane (SM) -wstęp – Nie takie straszne

To może być lekko szokujące, ale stwardnienie rozsiane wcale nie jest taką straszną chorobą jak jest potocznie widziana. Stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą, którą przez lata przedstawiano jako przewlekłą, postępującą i nieuchronnie prowadzącą do inwalidztwa. I taki stereotyp nadal dominuje w większości polskich publikacji. Nic więc dziwnego, że osobę, której przedstawiono takie rozpoznanie i jej bliskim, w pierwszym momencie  po usłyszeniu diagnozy ogarnia przerażenie. W przypadku SM przekonanie, że można wpłynąć na jego przebieg nie jest jeszcze powszechne, mimo dowodów naukowych wskazujących na pozytywne metody stosowania leczenia i zdolności mózgu do regeneracji.

Jeśli dopiero otrzymałeś diagnozę lub walczysz z chorobą od jakiegoś czasu, to proszę nie bój się! Zachowaj zimną krew. I to jest najważniejsze w tym wszystkim nigdy się nie poddawaj w walce z chorobą! Jeśli raz to zrobisz trudniej będzie do niej wrócić, a ta walka jest niesamowicie ważna, w końcu walczysz o samego siebie. Mam nadzieję, że ten podręcznik pomoże Ci w tej walce, zachęci Cię do próbowania nowych sposobów leczenia i systematycznej rehabilitacji.

Podręcznik chorego na stwardnienie rozsiane - wstęp

Podręcznik chorego na stwardnienie rozsiane – wstęp

Podręcznik chorego na stwardnienie rozsiane (SM) – prośba od autora.

Mam dużą prośbę do czytelników, jeśli posiadacie jakieś nowe, ciekawe lub nowatorskie informacje związane ze stwardnieniem rozsianym lub jego leczeniem, to prześlijcie mi je. Mam nadzieje przeczytać też kilka niezłych żartów lub dobrych historii powiązanych z tematyką stwardnienia rozsianego, bo dobry humor i nastrój jest podstawą w radzeniu sobie z tą chorobą. Pewnie podzielę się przesłanymi informacjami z nami wszystkim publikując je w cyklu podręcznik chorego na stwardnienie rozsiane, bo ważne jest byśmy nawzajem się wspierali, w końcu wszyscy mamy ten sam niemały problem. I miło by było gdybyśmy tworzyli ten podręcznik razem.

Proszę o przesyłanie informacji na adres mojego mail’a.

 

Artykuły:

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.