1652c672ae2bef9236e4317dc3816465c93b7906

Podręcznik chorego na stwardnienie rozsiane (SM) – rehabilitacja trenuj swój umysł.

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja mózg

Stwardnienie rozsiane a praca nad aktywnością mózgu. Mózg jak każdy mięsień wymaga rehabilitacji i ćwiczeń. Jak wygląda rehabilitacja umysłu?

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja mózg – Wstęp

W dzisiejszym artykule napiszę o naszym najważniejszym mięśniu – mózgu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że mózg to mięsień i jest możliwa jego rehabilitacja, dzięki niej można naprawiać uszkodzenia wywołane przez chorobę, i nie jest to wcale takie trudne. Przedstawię dzisiaj sposoby jakimi można trenować i stymulować swój umysł. Warto dodać, że o mózg, tak jak o inne narządy, trzeba dbać: właściwie odżywiać, odpowiednio dotleniać i dostarczać mu właściwą ilość wody.

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja mózg – Teoria

Neurony, które budują nasz mózg, komunikują się ze sobą i tworzą połączenia synaptyczne. Kiedy wykonujemy nawet najprostsze czynności, aktywuje się cała sieć neuronów. Komórki, które uaktywniają się w tym samym czasie, tworzą między sobą połączenia. Im częściej wykonujemy daną czynność, tym częściej aktywujemy daną sieć połączeń i dzięki temu staje się ona silniejsza.

Ma to też duże znaczenie dla sprawności fizycznej. Im częściej następuje aktywność (dany ruch), tym silniejsze staje się połączenie neuronów odpowiedzialnych za kontrole danych mięśni. Jednak gdy te mięśnie i sieci w uszkodzonych obszarach są „nieużywane” spada siła mięśni, i znikają sieci odpowiedzialne za ich działanie.

Pocieszające jest to, że mózg jest plastyczny i te zmiany nie są nieodwracalne. Główną metodą odbudowy siły mięśniowej i sieci odpowiedzialnych za ich ruch jest rehabilitacja.

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja mózg – Ćwiczenia

Niezwykle ważna jest duża różnorodność naszych zajęć. Mózg lubi wyzwania intelektualne, nie oznacza to że wykonywane ćwiczenia będą trudne, a raczej to, że nie znamy jeszcze ich rozwiązania. Nie powinno się wykonywać tylko rutynowych czynności, w których dokładnie znamy schematy działania, bo wykonujemy je każdego dnia. Przykładem takiej czynności jest oglądanie telewizji. Wykonywaniem stale tej samej czynność nudzimy się i my i nasz mózg.

Jako przykład zalecanej formy spędzania czasu wolnego podam czytanie „dobrych kryminałów, które cechuje fabuła i postaci o dużym stopniu złożoności, podczas lektury takiej powieści musimy o tym wszystkim pamiętać. Poza tym wykorzystujemy korę przedczołową, chcąc przewidzieć zakończenie – te wszystkie nagłe zwroty akcji, rozwój postaci, lokalizacje”.

Możemy wykonywać też inne czynność takie jak:

  • nauka gry na instrumencie muzycznym,
  • czytanie zajmujących książek,
  • rozwiązywanie łamigłówek np. Sudoku,
  • gra w szachy,
  • oglądanie ciekawych filmów,
  • a nawet wypady do muzeów.

Próbuj wszystkiego, co nowe i wcześniej Ci nie znane.

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja mózg – Telewizja ogłupia

Przeprowadzono badanie sprawdzające wpływ różnych aktywności umysłowych na sprawność mózgu, do badanych czynności należały: czytanie książek lub gazet, pisanie maili, granie w gry, rozwiązywanie łamigłówek, itp. Jedyną aktywnością, która łączy się z gorszym funkcjonowaniem mózgu, jest oglądanie telewizji. To naprawdę rodzi pytanie czy warto odejść od telewizorów?

Dobre skutki przynosi połączenie aktywności fizycznej i pracy umysłowej w rehabilitacji. Gdy jesteśmy skupieni na ruchu i świadomi jego przebiegu podczas rehabilitacji, łatwiej jest przejąć kontrole nad pracą mięśni.

Stwardnienie rozsiane rehabilitacja mózg – Komentarz autora

Jestem przekonany, że każdy z nas chciałby nauczyć się kontrolować swój mózg.

Zapraszam do zapoznania się z wstępem do cyklu  Podręcznik chorego stwardnienie rozsiane

Zachęcam do przeczytania tego artykułu na moim  blogu.

Źródło:

Dr. Elkhonon Goldberg, Agnieszka Fiedorowicz, „”Mózg każdego z nas może się zmienić”. „Jak o niego dbać?”, 2018 Fokus.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.