Stwardnienie rozsiane praca

Podręcznik chorego na stwardnienie rozsiane – jak sobie radzić – praca.

Stwardnienie rozsiane praca

Stwardnienie rozsiane praca

Stwardnienie rozsiane praca – wstęp


Stwardnienie rozsiane  jest w społeczeństwie widziane jest jako szybko postępująca choroba prowadzącą do paraliżu. Nie jest zaskakujące, że pracodawcy długo zastanawiają się czy zatrudnić osobę chorą, a nawet mogą się starać zwolnić pracownika, który usłyszał taką diagnozę. Jednak prawda jest taka, że paraliż spotyka niewielu chorych i następuje w wyjątkowych okolicznościach, a same objawy pojawiają się, stabilizują się lub znikają. Osoby ze stwardnieniem rozsianym naprawdę dobrze radzą sobie w pracy, a sama choroba niewiele ogranicza możliwości zawodowe.


Stwardnienie rozsiane praca – kiedy poinformować pracodawce


Istotnym problemem jest to, kiedy poinformować pracodawcę o tym, że jesteśmy chorzy. Istnieje realna groźba zwolnienia, zrozumiała jest niechęć z tym związana lub obawy. Pomimo tego, że może objawy są prawie niewidoczne, to i tak będzie dobrze uczciwie wytłumaczyć, że istnieją. Ukrywanie się z tym może prowadzić do dodatkowego, niepotrzebnego stresu i licznych nieporozumień.


Stwardnienie rozsiane praca

Stwardnienie rozsiane praca

Stwardnienie rozsiane praca – stosunek innych do choroby


Otoczenie w pracy zwykle podchodzi życzliwie  do naszej niepełnosprawności, jeśli wytłumaczy się niektórym, że problemy z poruszaniem się są typowymi objawami i najczęściej spotykanymi w wypadku stwardnienia rozsianego. Trzeba też uzmysłowić im to, jak ważna jest bliskość toalety. Rzeczą, o której też powinni wiedzieć jest problem ze zmęczeniem spowodowanym przez chorobę, a także związane z nim problemy z koncentracją, chwilowe luki w pamięci, niewyraźna mowa i zły nastrój. Przekonają się, że takie rzeczy są naturalne dla stwardnienia rozsianego. Jeśli jak najwięcej współpracowników będzie poinformowanych, to nie powinno być problemów.


Stwardnienie rozsiane praca – wpływ utraty pracy


Strata pracy ma bardzo negatywny wpływ na psychikę osób chorych, powinniśmy pracować tak długo, jak długo będzie nam to odpowiadało. Dla większości osób praca jest kluczową rzeczą dla osobistej satysfakcji, nie jest ona traktowana tylko jako źródło dochodu i niezależności finansowej. Utrata pracy to cios, przez który zmienia się nasz status społeczny. Wytrąca nas to z równowagi, przestajemy się czuć wartościową częścią dotychczasowego społeczeństwa, w wyniku czego obniża się nasze poczucie własnej wartości.


Stwardnienie rozsiane praca

Stwardnienie rozsiane praca


 


Zapraszam do zapoznania się z wstępem do cyklu Podręcznika chorego na stwardnienie rozsiane

 

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.