Test Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip

Test Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip

Test Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip

Test Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip

Test Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip

Okiem Technicznym

Test Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip – Silnik/skrzynia

Silniki atmosferyczne nawet te małe potrafią bez problemu przejechać pół miliona kilometrów, w tym przypadku jest to jednostka 1200 ccm i ma 90KM oraz 120Nm. Moment jest dostępny już od 2tys obr w 90% bo silnik ma zmienne fazy rozrządu, niestety u dołu jest tego za mało więc polecam opcję z hybrydą. Zastosowanie skrzyni biegów o jedynie 5 przełożeniach w zupełności wystarcza więc znów tanie rozwiązanie, tanie i bezawaryjne. Silnik nie napracuje się zbyt wiele bo masa auta jest poniżej 900kg dzięki temu mamy rewelacyjną dynamikę poniżej 10.7s do setki.

Test Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip

Trwałość jednostki znanej od lat z innych Suzuki jest bardzo wysoka a w tym przypadku pewnie będzie jeszcze wyższa. Jeśli dodamy do tego parę koników z silnika elektrycznego to okaże się że i ekonomia jest lepsza i trwałość w porównaniu ze zwykłym benzynowcem. Tutaj hybryda jest bardzo uproszczona bo silnik elektryczny jest sprzężony ze spalinowym jako rozrusznik, silnik wspomagający i generator. Proste ale i tanie rozwiązanie.

Test Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip – zawieszenie/koła/hamulce

I tu znów prostota i niezawodność, przednie zawieszenie to kolumny MacPherson a tył to oś sztywna z wahaczami wleczonymi i sprężynami śrubowymi. To konieczne ze względu na napęd. Hamulce z przodu tarcze wentylowane a z tyłu UWAGA bębny, czyżby wracały do łask? Widać że księgowi rządzą, cóż toż to auto popularne więc tak trzeba. Koła choć malutkie bo 175/65×15 to raczej w Punto 15 lat temu ale przy tej masie okazuje się że są wystarczające. To oczywiście wystarcza bo do masy 875kg jest aż nadto przyczepności. Hamulce dużej ulgi z powodu hybrydy nie mają bo system elektryczny ma jedynie kilka kilowatów ale zawsze to coś. Myślę że poza kilkunastoprocentowym poprawieniem spalania wydłużenie życia okładzin powinno wzrosnąć nawet o jedną trzecią.

Test Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip

Test Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip – Ekonomia

Ignis jest bardzo ekonomicznym autem właśnie ze względu na niską masę auta wynoszącą dla wersji hybrydowej jedynie 875kg. Średnie spalanie z jazdy mieszanej oscyluje na poziomie 4.9l/100km a w mieście trudno jest przekroczyć 6.0l/100km. W trasie jeśli nie przekroczymy 100km/h wystarczy nam 4.0l na każde 100 kilometrów. Autko niestety powyżej 120km/h przestaje być ekonomiczne bo wtedy spalanie jest na poziomie 5.4l/100km ale to i tak nadal dobry wynik. Pamiętajmy jednak że jego środowisko to miejska dżungla. Przy jego gabarytach zaparkujemy prawie wszędzie i to jest jego ogromny atut. Szkoda że układ hybrydowy ma tak mały silnik elektryczny bo wtedy zużycie paliwa spadło by pewnie o kolejne kilkanaście procent w stosunku do zwykłego modelu.

Test Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip

Zobacz Test Suzuki Ignis Allgrip Dualjet 4WD
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.