Test Skoda Octavia Scout 4×4 180KM TSI DSG

Test Skoda Octavia Scout 4×4 180KM TSI DSG

Test Skoda Octavia Scout 4×4 180KM TSI DSG

Test Skoda Octavia Scout 4×4 180KM TSI DSG

Test Skoda Octavia Scout 4×4 180KM TSI DSG

Okiem technicznym

Test Skoda Octavia Scout 4×4 180KM TSI DSG – Silnik/skrzynia

Silnik jest o średniej pojemności jak na takie auto bo 1800 cm3 i moc 180KM to średnia w klasie. Nawet moment w wysokości 280Nm nie jest za mały ale nie powala. Auto jest wyposażone w napęd 4×4 co dodatkowo jest obciążeniem i mechanicznym i dodatkowy napęd trochę waży. Sytuację ratuje doskonała skrzynia biegów czyli DSG które ma tutaj 6 przełożeń. Trochę mało jak na obecne czasy ale ma ona duże obciążenia bo auto ma napęd 4WD czy jak inni piszą 4×4. To powoduje że rzadko zdarza się uślizg kół przy ruszaniu czy bardziej dynamicznej jeździe.

Test Skoda Octavia Scout 4×4 180KM TSI DSG

Test Skoda Octavia Scout 4×4 180KM TSI DSG – Zawieszenie/koła/hamulce

Zawieszenie jest takie jak w zwykłej Octavii czyli MacPhersony z przodu i belka skrętna z tyłu różnica polega na tym że ma inną charakterystykę. Jest twardsze oraz podnosi nadwozie o ponad 3cm co przy dużych kołach 225/45×18 powoduje że auto robi wrażenie terenowego. Hamulce są jak w zwykłej Octavii czyli tarczowe, dodatkowo przednie wentylowane, są jak wcześniej wspominałem skuteczne nawet pod pełnym obciążeniem. Tak samo zawieszenie nie ma skłonności do bujania przy dużym obciążeniu, jest bardzo dobrze zestrojone. Tak naprawdę to to zawieszenie aż prosi by auto miało większy silnik.

Test Skoda Octavia Scout 4×4 180KM TSI DSG

Test Skoda Octavia Scout 4×4 180KM TSI DSG – Ekonomia

Nie szukajmy ekonomii w aucie które jest lekko terenowe i ma napęd 4×4 bo to z natury cięższy samochód bo prawie o 100kg od wersji 2WD. To samo tyczy się oporów toczenia gdzie jednak Haldex musi się obracać nawet jeśli nie przenosi w danym momencie napędu. Takie auto wybieramy z konkretnych potrzeb a nie do jazdy w mieście, takie auto to fajna rekreacyjna maszyna mknąca szybko jak auto zwykłe osobowe.

Zobacz Skoda Octavia Scout – 110KM TDI
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.