Test Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD

Test Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD

Test Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD

Test Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD

Test Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD

Okiem technicznym

Test Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD – Silnik/skrzynia

Silniki atmosferyczne nawet te małe potrafią bez problemu przejechać pół miliona kilometrów, w tym przypadku jest to jednostka 1200 ccm i ma 90KM oraz 120Nm. Moment jest dostępny już od 2tys obr w 90% bo silnik ma zmienne fazy rozrządu, niestety u dołu jest tego za mało więc polecam opcję z hybrydą. Zastosowanie skrzyni biegów o jedynie 5 przełożeniach w zupełności wystarcza więc znów tanie rozwiązanie, tanie i bezawaryjne. Silnik nie napracuje się zbyt wiele bo masa auta jest poniżej 900kg dzięki temu mamy rewelacyjną dynamikę poniżej 10.7s do setki. Trwałość jednostki znanej od lat z innych Suzuki jest bardzo wysoka a w tym przypadku pewnie będzie jeszcze wyższa. Jeśli dodamy do tego parę koników z silnika elektrycznego to okaże się że i ekonomia jest lepsza i trwałość w porównaniu ze zwykłym benzynowcem. Tutaj hybryda jest bardzo uproszczona bo silnik elektryczny jest sprzężony ze spalinowym jako rozrusznik, silnik wspomagający i generator. Proste ale i tanie rozwiązanie.

Test Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD

Test Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD – zawieszenie/koła/hamulce

Zawieszenie Swifta to sprężyny śrubowe z przodu w kolumnach McPhersona a tył to belka skrętna, amortyzatory gazowe, wszystko dość sztywno zestrojone. Sztywno ale sprężyście pomimo bardzo niskiego profilu ogumienia można liczyć na komfort. Koła w naszej testówce to 16 cali z oponą 185/55 czyli dość sportowo jak na miejskiego malucha. Hamulce tarczowe nawet z tyłu co w tej klasie aut jest rzadkością, oczywiście przód wentylowany. Ich skuteczność jest zdumiewająca bo na zimowych oponach auto zatrzymało się na 41m. Wynik rewelacyjny bo Q3 testowaliśmy ostatnio w Szwecji i tam droga hamowania w przypadku Audi była o 2m dłuższa(również na zimówkach).

Test Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD

Test Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD – Ekonomia

Auto jest bardzo ekonomiczne jak na moc jaką dysponuje, przyczyną tego jest niska masa auta, 865kg to piórko. Dzięki tej masie w mieście 5.1l/100km nie jest problemem a na trasie przy 90km/h 4.0l/100km. Jest to bardzo ekonomiczne auto, nawet przy ostrej jeździe wyrobiliśmy się w 7l/100km. To są wartości niższe o ok 8-10% w stosunku do auta bez hybrydy. Nie jest to powalające ale np. przyspieszenie spadło z 12,6 do setki do 11,8 czyli prawie sekunda. To uczyniło dodatkowe 20Nm z silnika elektrycznego.

Przeczytaj Test Suzuki Swift 1.0 BOOSTERJET 2WD 6AT 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.