Turniej tenisowy Wimbledon

Turniej tenisowy Wimbledon zakończony

Turniej tenisowy Wimbledon dobiegł końca. Novak Djokovic (13 tytuł wielkoszlemowy) zwyciężył w singlu męskim, w Finale pokonał Kevina Andersona 6-2, 6-2, 7-6(3). Agelique Kerber (3 tytuł wielkoszlemowy) zwyciężyła w singlu pań, w Finale pokonała Serenę Wiliams 6-3 6-3  (23 krotną mistrzynię wielkoszlemowych turniejów – 7 krotną zywciężczynię Wilmbledonu). W deblu męskim zwyciężyli Jack Sock / Mike Bryan. Polacy mogą być dumni ze zwycięstwa Igi Świątek, która triumfowała w turnieju juniorskim. 17-letnia Polka pokonała w finale Szwajcarkę Leonie Kung (6:4, 6:2) i tym samym zapewniła sobie triumf w młodzieżowym turnieju Wimbledonu! Świątek to czwarta Polka, która miała okazję zagrać w finale Wimbledonu! Wcześniej wygrywała tam Aleksandra Olsza, a także siostry Urszula i Agnieszka Radwańskie. Nastolatka rodem z Warszawy zamierzała dołączyć do tego zacnego, elitarnego grona i wyszła na kort niesamowicie zdeterminowana, podobnie jak w poprzednich spotkaniach w drodze do finału.

Turniej tenisowy Wimbledon – Ranking WTA

W sobotę Kerber, pokonując Serenę w londyńskim finale, sięgnęła po trzeci wielkoszlemowy skalp ale pierwszy wimbledoński. Postawa obu pań znalazła swe odzwierciedlenie w poniedziałkowym notowaniu rankingu WTA. TOP4 zachowało status aktualnych wielkoszlemowych mistrzyń – z grona tego wypadła londyńska triumfatorka sprzed roku, Garbine Muguruza a jej miejsce zajęła Niemka. Przed Angie plasują się: Rumunka Simona Halep (mistrzyni z Paryża), Dunka Carolne Wozniacki (mistrzyni z Melbourne) oraz Amerykanka Sloane Stephens (mistrzyni z Nowego Jorku). Alicja Rosolska i Abigail Spears stanowią w tym roku siódmą deblową siłę globu i na ten moment miałyby miejsce w ośmioduetowej elicie Finałów WTA. Polskie tenisistki poszły w dół.

Turniej tenisowy Wimbledon – Ranking ATP

Wywalczony w dniu wczorajszym przez Novaka Djokovicia czwarty tytuł na kortach Wimbledonu pozwolił Serbowi powrócić do czołowej „10” rankingu ATP. Na fotelu lidera wyraźnie umocnił się Hiszpan Rafael Nadal, a miano pierwszej rakiety Polski zachował Hubert Hurkacz. Przed startem londyńskiego szlema Djoković zajmował na światowych listach 21. miejsce. Z TOP10 wypadł na początku listopada 2017 roku po 10 letnim pobycie w tym jakże wąskim gronie. Czwarta wiktoria na wimbledońskich trawnikach pozwoliła mu do grupy tej powrócić i wywindowała go w najnowszym zestawieniu na 10. pozyzję. Na najwyższe w karierze, 5. miejsce wskoczył jego finałowy rywal, Kevin Anderson z RPA.  Ćwierćfinałowa porażka kosztowała Rogera Federera nie tylko utratę mistrzowskiego tytułu, ale i olbrzymią stratę punktową. Dodatkowo jego główny rywal w walce o tron rankingu, Rafael Nadal zameldował się w półłfinale i do ponad 2000 punktów powiększył nad Helwetem przewagę. Trzecie miejsce zachował Alexander Zverev z Niemiec, lecz wyraźnie zbliżył się do niego Argentyńczyk Juan Martin del Potro. TOP10 uzupełniają kolejno: Bułgar Grigor Dimitrov (6 ATP), Chorwat Marin Cilić (7 ATP), Amerykanin John Isner (8 ATP) i Austriak Dominic Thiem (9 ATP).

Punktów za ubiegłoroczną trzecią rundę nie obronił nie startujący i zmagający sie od dłuższego czasu z kontuzją Jerzy Janowicz. Łodzianin zanotował spadek o 108 miejsc, wypadając z TOP300 (na 334. lokatę).