Batman i Superman zagrożeni? Odliczanie do premiery komiksowej wersji „Ja, Frankenstein”

24 stycznia 2014 roku na ekrany polskich kinach wejdzie „Ja, Frankenstein”, zrealizowana w technologii IMAX superprodukcja w reżyserii Stuarta Beattie, współtwórcy spektakularnego sukcesu „Piratów z Karaibów”. Premierze wyczekiwanego filmu z Aaronem Eckhartem,Billem Nighy i Yvonne Strahovski towarzyszy debiut komiksowego cyklu o przygodach najsłynniejszego monstrum świata. Czy Superman, Batman i mutanci z X-Men powinni obawiać się konkurencji potwora, który „z impetem wkracza na popkulturowe salony”? Odpowiedzi na to pytanie w obszernej publikacji udziela znawca tematu Rafał Donica – krajowy ekspert w dziedzinie twórczości Mary W. Shelley i eksperymentów na ludzkich zwłokach; autor książki „Frankenstein 100 lat w kinie”, a prywatnie wielki fan monstrum Frankensteina.

 

„Jest doskonale wyszkolony. W dłoniach dzierży półautomaty, sześciolufowe karabiny, wielkie noże, średniowieczne miecze lub kowbojskie rewolwery. Wspomagają go nowoczesne technologie i medycyna. Podróżuje przez czas i przestrzeń. Odwiedza Dziki Zachód, front II Wojny Światowej, odległe planety oraz inne wymiary. Nie jest już sam; otaczają go podobni mu wojownicy-odszczepieńcy oraz silne i piękne kobiety. Serie komiksowe z Frankensteinem w roli głównej, powstałe w ostatnich latach potwierdzają, że archetypową postać monstrum da się umiejscowić z sukcesem w każdych okolicznościach. I choć Komiksowy Frank Stein z „Ja, Frankenstein” Kevina Greviouxa, cyniczny detektyw w płaszczu, z wielką spluwą w kaburze, w filmie Stuarta Beattie ewoluuje w Adama – mistrza walk na kije i broń białą, możemy bez wahania stwierdzić, że jesteśmy świadkami spektakularnej dekonstrukcji mitu stworzonego prawie dwieście lat temu przez Mary Shelley.” Rafał Donica, fragment artykułu „Frankenstein w komiksie”

ja, frankenstein  (1)

Adam, potwór stworzony przez doktora Frankensteina, od ponad 200 lat żyje samotnie w cieniu ludzkiej cywilizacji. Obdarzony ogromną siłą i wytrzymałością, wytrenowany w sztukach walki, broni naszego gatunku przed zakusami istot rodem z najgorszych koszmarów. Nieoczekiwanie i wbrew swojej woli zostaje uwikłany w odwieczną wojnę pomiędzy dwoma klanami nieśmiertelnych. Obie frakcje chcą odkryć sekret jego zmartwychwstania, by dzięki niemu zdobyć kontrolę nad armią żywych trupów.

W tytułowe monstrum wcielił się nominowany do Złotego Globu Aaron Eckhart, niezapomniany Harvey Dent z „Mrocznego Rycerza”. W epickiej walce dobra ze złem towarzyszyć mu będą m.in. Yvonne Strahovski – gwiazda serialu „Dexter”, Miranda Otto – Eowina z „Władcy Pierścieni” Petera Jacksona, Jai Courtney – filmowy syn Bruce’a Willisa ze „Szklanej pułapki 5” oraz wybitny angielski aktor, laureat Złotego Globu – Bill Nighy (Davy Jones z „Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka”).

Opublikowano