Paszporty od Polityki rozdane

Polityka wręczyła twórcom wyróżnienia w siedmiu kategoriach – symboliczne dokumenty, otwierające artystyczną drogę na świat. Nagrodę specjalną odebrał Tomasz Stańko. Paszporty rozdano już 21 raz. Wiele się zmieniło od pierwszej edycji .  Teraz to nie tylko warunki startu dla debiutantów w poszczególnych dziedzinach, ale całe zaplecze: stypendia, konkursy, programy i inne sposoby wsparcia, które debiutom towarzyszą.

W kategorii „film” zwyciężył Dawid Ogrodnik za rolę niepełnosprawnego w „Chce się żyć”. – Za aktorstwo, które łączy imponujące umiejętności warsztatowe i wielką charyzmę – czytamy w uzasadnieniu jury. Nominowani byli też Agata Kulesza („Ida”), Tomasz Wasilewski („Płynące wieżowce”).

Paszport za działania teatralne trafił do autorki Jolanty Janiczak i reżysera Wiktora Rubina. Są oni twórcami sztuk „Cząstki elementarne”, „Caryca Katarzyna”, „Ofelia” oraz „Drugie zabicie psa”. Jury nagrodziło ich za brawurowe spektakle, które, odsłaniając mechanizmy konstruowania oficjalnych biografii, równie wiele mówią o historii, co o współczesności. Za język mieszający czasy, perspektywy i doświadczenia, jednocześnie demaskatorski i niezwykle intensywny. Pozostali nominowani: Agata Siwiak i Michał Borczuch.

W kategorii „muzyka popularna” Paszport otrzymał Marcin Masecki. Kapituła wyróżniła go za sprawne i konsekwentne poruszanie się własną ścieżką między gatunkami, za zacieranie podziałów pomiędzy sceną filharmoniczną a klubową, za zmierzenie się z tradycyjną formą na płycie „Polonezy” w sposób jak zawsze lekki i przewrotny. O Paszport walczyli też Dawid Podsiadło i Kuba Ziołek.

Z kolei w kategorii „literatura” wygrał Ziemowit Szczerek  autor książki „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian” (wyd. Ha!art). Uzasadnienie jury: Za przewrotną i wspaniale napisaną książkę, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna.  W tek kategorii nominowani byli Małgorzata Rejmer („Bukareszt. Kurz i krew”) oraz Łukasz Orbitowski  („Szczęśliwa ziemia”).

W „Sztukach wizualnych” uznanie kapituły zdobyła Aneta Grzeszykowska – za oryginalne, głębokie i poruszające podejście do egzystencjalnych problemów śmierci, przemijania, kobiecości i pożądania, zaprezentowane na wystawie „Śmierć i dziewczyna” w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”. Grzeszykowska pokonała Izabelę Tarasewicz i Olafa Brzeskiego.

Paszport w kategorii „muzyka poważna” trafił do zespołu Apollon Musagète Quartett. Jury doceniło ich konsekwentne i skuteczne budowanie silnej pozycji w życiu muzycznym Europy, zawsze z uwzględnieniem w repertuarze muzyki polskiej. Za wybitną płytę „Multitude”, na której obok utworów Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego zespół ukazał własne zdolności kompozytorskie.Pozostali nominowani: Karol Kozłowski i Katarzyna Budnik-Gałązka.

Nagrodę specjalną „Kreatora Kultury” otrzymał Tomasz Stańko. To tytuł honorowy, który trafia w ręce mistrza, autorytetu i wychowawcy. W uzasadnieniu jury czytamy m.in. za swobodę, z jaką działa na całym świecie, za pokazywanie, że muzyka nie dzieli się na geograficzne odłamy – polski, europejski czy amerykański – tylko jest językiem w pełni uniwersalnym.

/źródło Polityka/

Opublikowano