Geocaching

Niektórzy lubią alternatywne sposoby poznawania nowych miejsc.  Niewątpliwie do takich należy geocaching. Czym jest geocaching? Z czym to się je?

Geocaching jest niczym innym jak grą terenową polegającą na znajdywaniu skrytek za pomocą urządzeń GPS. Historia gry sięga 2000 roku, kiedy to miały miejsca zakłócenia w odbiorze GPS w Stanach Zjednoczonych. Wtedy Amerykanin Dave Ulmer schował w lesie wiaderko i podał współrzędne na forum internetowym miłośników GPS, by mogli sprawdzić czy uda się je znaleźć. Zachętą do szukania miały być przedmioty umieszczone w wiaderku. Pomysł tak się spodobał, że po pewnym czasie przerodziło się to w poważniejszy projekt, który w tym momencie ma swoich zwolenników na całym świecie, również w Polsce.

Jak wygląda skrytka? Jest to pojemnik, który zawiera tzw. logbook – gdy znajdziemy skarb wpisujemy się do książeczki. Pojemniki są różnej wielkości – od rozmiaru naparstka do wielgachnych skrzyń, które mogą pomieścić człowieka. Czasami w skrytkach są umieszczone różne przedmioty, które można zabrać ze sobą, ale trzeba zostawić coś od siebie. Skrytki są umieszczone dosłownie wszędzie – na drzewach, parapetach, dziurach w ścianie czy ogrodzeniu. Jednak zawsze są założone w miejscach, które prezentują coś ważnego, np. Zamek Królewski w Warszawie. Na stronie www.geocaching.com znajduje się mapa wraz z opisami skrytek, które mają za zadanie przybliżyć nam historię danego miejsca czy obiektu. Każda skrytka jest odpowiednio zamaskowana, by nie zginęła i nie rzucała się w oczy.

Jeśli ktoś lubi przygody oraz odkrywanie nowych miejsc w niekonwencjonalny sposób to geocaching jest dla niego. Więcej o geocachingu można przeczytać na stronach www.geocaching.com oraz www.geocaching.pl (strona poświęcona geocachingowi w Polsce).

fot.geocaching.com

Opublikowano