Melaka – miasto artystów

Melaka – średniej wielkości miasto w Malezji, położone 5 godzin jazdy samochodem od Kuala Lumpur. Wydawać by się mogło, że miasto jak miasto, ale Melaka jest wyjątkowa. W czym tkwi piękno tego miejsca?

Melaka ma bogatą, ponad tysiącletnią historię. Niegdyś było najważniejszym portem handlowym w Malezji, a napływ kolonizatorów spowodował, że do dziś można odczuć wpływy holenderskie, portugalskie czy chińskie. Melaka jest wielokulturowa i przyciąga coraz to nowych mieszkańców. Nic dziwnego, bo jest co podziwiać – Stare Miasto z dwustuletnimi kamienicami, jedno z piękniejszych China Town,  chińskie świątynie, muzułmańskie meczety, katolickie kościoły, antykwariaty, kolorowe bazary, liczne muzea, a także ZOO, Water Park czy park tematyczny Mini Malezja. A to wszystko w zasięgu jednego spaceru!

Rzeczą, która wyróżnia Melakę jest architektura. Właściwie na każdym kroku i za każdym rogiem czają się murale, np. takie jak ten:

fot. G.Pełka

Artystyczny klimat miasta jest „sprawką” wielu artystów, street artowców. Co rusz natrafia się na autorskie galerie, kawiarnie i bary prowadzone przez hippisów. Wieczorami często można trafić na wernisaże, wieczorki poetyckie. Tym samym jeśli ktoś kocha sztukę koniecznie musi odwiedzić Melakę będąc w Malezji!

Więcej o tym magicznym miejscu na www.worldwidevet.blogspot.com

fot. G.Pełka

 

Opublikowano