Stare metody na dobrą sztukę mięsa

Dobre mięso – świeże, młode mięso – produkowane i obrabiane w odpowiednich warunkach. Zatem jak ocenić, czy dana sztuka mięsa jest świeża?W XIX wieku wykwintne gospodynie domowe stosowały następujące metody:

Mięso wołowe – powinno mieć piękny krwisty kolor, powinno być pulchne i soczyste, jeżeli kolor jest bardzo ciemny to oznacza, że zostało otrzymane ze starego  wołu. Tłuszcz przy mięsie powinien być jasno – żółty. Mięso wołowe jest dobre przez cały rok.

Cielęcina – powinna być blado różowa, oblana białą tłustością, wtedy jest najdelikatniejsza i posiada najlepsze walory smakowe, najlepszą cielęcinę kupujemy majową porą.

Baranina – mięso ciemniejsze od wołowego, tłuszcz powinien być zupełnie biały, najlepszą baraninę kupujemy jesienią.

Wieprzowina – kolor mięsa jest bladoróżowy, tłuszcz biały (zbity) . Wieprzowinę od starego wieprza można poznać po ciemnym kolorze mięsa i twardej konsystencji. Wieprzowina jest dobra przez cały rok.

Kurczaki – najsmaczniejsze od maja do sierpnia. Mięso powinno być jędrne i jasne ale nie może być też zbyt blade.

Kaczki i gęsi- najsmaczniejsze są półroczne, najlepsze w lecie od lipca do końca grudnia.

Indyki – młode poznaje się po białej barwie skóry i tłuszczu. Najlepsze mięso indyków otrzymujemy od września do maja.

Takimi wskazówkami kierowały się nasze prababki, w czasach, gdy mięso produkowano naturalnymi metodami zgodnie z rytmem przyrody. Dzisiaj, tylko niektóre z powyższych wskazówek możemy zastosować podczas zakupu mięsa u „rzeźnika”. Zwierzęta i drób do uboju hodowane są w innych warunkach niż na początku XX wieku.

Na szczęście można znaleźć coraz więcej wyrobów mięsnych w sklepach ze zdrową żywnością. Bio – mięso i wędliny produkowane są zgodnie z ekologicznymi standardami hodowli i produkcji, bez chemicznych dodatków. Zwierzęta z ekologicznych hodowli przebywają na wolnych wybiegach, karmione są tylko naturalnymi paszami i podlegają bardzo ścisłemu nadzorowi.

Kto raz spróbuje np. wołowiny z ekologicznej uprawy od razu zauważy różnicę w smaku i wyglądzie mięsa oraz podczas gotowania nie będzie zmuszony oczekiwać, aż po długim czasie wołowina zmięknie.

fot: foundshit.com

 

Opublikowano