Skromna roślina a tyle możliwości

Wiesiołek dwuletni Oenothera biennia ang. Evening Primose

Wiesiołek dwuletni od dawnych czasów wykorzystywany był w ziołolecznictwie jako środek uśmierzający ból oraz posiada działanie przeciwzapalne. Występuje pospolicie w całym kraju, rośnie na miedzach, ruinach oraz na brzegach rzek. Wiesiołek jest odporny na mrozy oraz suszę i lubi piaszczystą glebę w nasłonecznionych stanowiskach.

Kwiaty wiesiołka mają piękną słoneczną barwę i otwierają się wieczorową porą, tworząc okazały kielich składający się z czterech płatków.

Przełom w zastosowaniu wiesiołka nastąpił w 1970 roku, kiedy w oleju z nasion wiesiołka stwierdzono obecność tłuszczowego kwasu gamma-linolenowego (GLA). Niedobory kwasu GLA powodują m.in. zmniejszoną elastyczność oraz suchość skóry, co prowadzi do szybszego powstawania zmarszczek. Niedobór GLA sprawia, że skóra jest mniej odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i wszelkie rany trudniej się goją. Wiesiołek znalazł zastosowanie w leczeniu m.in. cukrzycy i atopowego zapalenia skóry, gdyż te schorzenia zaburzają wytwarzanie GLA. Kwas GLA wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego oraz reguluje poziom hormonów męskich i żeńskich.

Obok kwasu GLA olej z nasion wiesiołka zawiera również kwas cis-linolowy (CLA) który należy do egzogennych kwasów tłuszczowych, czyli musi zostać dostarczony do organizmu bo sami go nie wytwarzamy. Kwas cis-linolowy można znaleźć m.in. w pestkach winogron, oleju słonecznikowym i lnianym oraz orzechach. Kwas cis-linolowy ma szerokie zastosowanie dla regulacji procesów fizjologicznych ale głównie ma bardzo korzystny wpływ na regulację nawilżenia oraz regeneracji skóry człowieka.

Olej z nasion wiesiołka występuje w suplementach diety a także jako składnik kosmetyków, np. kremy przeciwzmarszczkowe, preparaty przeciwtrądzikowe oraz maści do leczenia schorzeń skórnych.

Cenne zastosowania wiesiołka to m.in.

  • leczenie chorób serca oraz układu krążenia, leczenie chorób oczu,
  • leczenie trudno gojących się ran i chorób dermatologicznych (trądzik, egzema oraz alergia skórna)
  • wzmacnianie układu immunologicznego
  • kuracje po zatruciach organizmu
  • regulacja gospodarki hormonalnej (leczenie problemów z libido i potencją, łagodzenie dolegliwości miesiączkowych w tym nadwrażliwość piersi)
  • jako środek łagodzący schorzenia układu nerwowego
  • leczenie nadpobudliwości u dzieci
  • zapobieganie łamliwości paznokci
  • kwas CLA zapobiega występowaniu nowotworów a także ogranicza ich rozwój

Naukowcy dowiedli, że kobiety spożywające pełnotłuste mleko (które również zawiera kwasy CLA) rzadziej chorują na raka piersi.

Wiesiołek ma tak wiele leczniczych właściwości, że zamieszkał na stałe w zaleceniach zielarskich. Odkrycie szeregu zastosowań oleju otrzymywanego z malutkich nasion wiesiołka okrzyknięto sensacyjnym odkryciem na skalę witaminy C

Więcej na temat wiesiołka będą mogli Państwo usłyszeć podczas porannej audycji Ryszarda Cichego w Radio Hobby 89,4 FM, 25.01.2014  o godz. 9:00.

Źródło:

Fot. apps.rhs.org.uk

pl.wikipedia.org

herbwisdom.com

portal.abczdrowie.pl

Opublikowano