Ostatnie dni na rozliczenie PIT-28

PIT-28 mają obowiązek złożyć przedsiębiorcy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a także osoby, które wynajmują prywatnie mieszkanie, jeśli rozliczają się z fiskusem z przychodów z najmu za pomocą zryczałtowanej, 8,5-proc. stawki. Takich osób jest blisko 900 tysięcy. Obowiązek ten należy spełnić do końca stycznia, zostało zatem nie wiele czasu. Zeznanie to musi trafić do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. 

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w ubiegłym roku PIT-28 (za 2012 r.) złożyło 877 371 podatników, z czego 543 300 to przedsiębiorcy na ryczałcie (wśród nich ponad 8 800 osób uzyskiwało jednocześnie dodatkowo przychody z najmu poza działalnością gospodarczą), natomiast 334 071 to osoby zajmujące się prywatnym najmem lub dzierżawą.

PIT-28 można złożyć osobiście, wysłać listem poleconym, wrzucić do tzw. „urzędomatu” (nie tylko w urzędzie skarbowym, ale np. także w urzędzie gminy) lub wysłać drogą elektroniczną (bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego), korzystając z aplikacji Ministerstwa Finansów, dostępnej na stronie www.e-deklaracje.gov.pl.

/źródło: Ministerstwo Finansów/

Opublikowano