Mentalna podróż do Bukaresztu

Małgorzata Rejmer "Bukareszt. Krew i kurz"W końcu po wielu dniach, gdzie „Bukareszt. Kurz i krew” Małgosi Rejmer kurzyła się na półce w końcu znalazłem kilka wolnych dni by do niej zajrzeć.

Tym bardziej zachęcony do lektury książki nagrodzonej wyróżnieniem w konkursie im. Teresy Torańskiej za  najlepszą książkę 2013.

W sumie okazuje się, że przez książkę przeleci się raz, dwa, jest krótka i pozostaje niedosyt. Z bardzo prostego powodu. Jest obłędna.

To przede wszystkim  niesamowity opis nie tylko tytułowego Bukaresztu, ale ludzi w nim mieszkającym oraz całej Rumunii. Doskonała obserwacja młodej polskiej reporterki, która stara się zrozumieć i poznać przyczyny ‘ospania’ mieszkańców. Autorka próbuje rozumieć przyczyę panującej wszędzie apatii, zniechęcenia i marazmu.

Pokazuje kraj podzielony, który jednoznacznie nie potrafi ocenić działań przeszłości. W związku z tym tkwi mentalnie w miejscu i mimo zmian cywilizacyjnych (chociażby członkostwo w strukturach UE) ludzie nadal nie potrafią zdecydować się na odważne decyzje dotyczące ich życia oraz państwa.

Nie bez znaczenia jest tu wkład wieloletniego rumuńskiego dyktatora Ceausescu, który bardzo mocno naznaczył Rumunię na najbliższe kilkadziesiąt lat. Zaczynając od budowy monumentalnego Pałacu Ludu (teraz siedziby Parlamentu), kończąc na rozwiązaniach systemowych i prawnych , których skutki trwają do dzisiaj. Rejmer w delikatnym i bardzo dyplomatycznym języku pokazuje nadal istniejący podział dotyczący tej osoby. Z jednej strony uważana jest za największą postać XX wieku, z drugiej strony najgorszą.

Rejmer do Bukaresztu łączy stosunek zarazem zachowawczy jak i pełnej miłości oraz fascynacji miastem. Przede wszystkim jednak jego mieszkańcami i łączącymi je historiami. W całej książce daje opowiada o mieście ze swojej perspektywy, jednak nie narzuca swojego punktu widzenia. Dzięki czemu łatwiej zrozumieć relacje łączące miasto i ludzi w nim  zamieszkujących.

Lektura bardziej niż obowiązkowa!

Ciekawy wywiad z autorką można przeczytać na:

http://literatki.com/10582/malgorzata-rejmer-wywiad

Opublikowano