Najpiękniejsze miejsca na Ziemi – ranking

We wczorajszej audycji Wszystkie Kolory Świata został zaprezentowany ranking najpiękniejszych zakątków świata. Ranking został stworzony przez prestiżowy magazyn Forbes. Co zapiera dech w piersiach? Przekonajcie się sami!

Skalne miasto Petra w Jordanii. To miejsce zostało uznane przez magazyn za jedno z najpiękniejszych miejsc. Niesamowite starożytne miasto wykute w skałach. Odkryta na początku XIX wieku, Petra pozostaje do dziś pełna intrygujących tajemnic. Nie zachowało się wiele zapisów historycznych ani śladów po mieszkańcach miasta, co rozpala wyobraźnię turystów. Rozległe ruiny, wpisane na listę UNESCO w lipcu 2007 r. uznano za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

Park Narodowy Fiordland w Nowej Zelandii – to jeden z  największych parków narodowych w tym kraju. Górzysto-wyżynny teren, poprzecinany zatokami i jeziorami tworzy niesamowity krajobraz. Warto wybrać się na wycieczkę statkiem i podziwiać unikalne wybrzeże od strony wody. Charakterystycznym punktem jest Mitre Peak, prawie 1700-metrowa strzelista skała odbijająca się w wodzie, jeden z najczęściej fotografowanych widoków.

Region Toscanii, Włochy. Na liście Forbesa znalazła się także Toskania – jedno z najważniejszych centrów turystyki na świecie. Słynie z malowniczo położonych miasteczek, w których można skosztować regionalnej kuchni i wina. Koniecznie trzeba zajrzeć do Florencji, która już w XIX wieku była uważana za najpiękniejsze miasto Włoch. Warto odwiedzić także Sarteano – małe miasteczko w centrum dawnego imperium Etrusków.

Archipelg Lau, Fidżi. Fidżi, wyspiarskie państwo w południowo-wschodniej części Oceanu Spokojnego, słynie z palm kokosowych rosnących na plażach z białym piaskiem oraz wyjątkowej piękności dna morskiego. Magazyn Forbes wyróżnił archipelag Lau, który wciąż nie został odkryty przez masowych turystów. Nie ma tam nawet zasięgu!

Rio de Janeiro, Brazylia. Forbes docenił także jedną z najpiękniej położonych metropolii świata – Rio de Janeiro. „Cidade Maravilhosa”, czyli Wspaniałe Miasto zostało wzniesione  nad Zatoką Guanabara. Oceaniczna zatoka i największy miejski las na świecie – Park Narodowy Tijuca są wpisane na  listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do najwspanialszych atrakcji miasta można zaliczyć również górę Corcovado z pomnikiem Chrystusa oraz  plażę Copacabana.

Bordeaux, Francja. To miasto w zachodniej Francji, jest jednym z najsłynniejszych „winnych” zakątków świata, a jego nazwa jednoznacznie kojarzy się ze szlachetnym trunkiem. Oferuje turystom jednak dużo więcej. Bordeaux to metropolia pełna zabytków – można tu zobaczyć m.in. pozostałości murów obronnych i amfiteatr z czasów starożytnego Rzymu.

Torres del Paine, Chile. Torres del Paine to wizytówka Patagonii – obejmuje ponad 2400 km kw. i od północy graniczy  z Parkiem Lodowców (Parque Nacional Los Glaciares). Wysokość tutejszych szczytów waha się między 2500 do 3000 m n.p.m. Park został założony w 1959 roku, natomiast  w 1978 roku otrzymał status rezerwatu biosfery UNESCO. Co roku odwiedza go 120 tysięcy turystów z całego świata!

Mount Everest, Chiny/Nepal. Niewątpliwie Mount Everest, nawet widziany z daleka, jest jednym z najbardziej zapierających dech w piersiach obrazów na naszym globie. Ma 8848 metrów n.p.m. i jest najwyższym szczytem nie tylkoHimalajów, ale także całej kuli ziemskiej. Mówi się o nim Dach Świata, a po chińsku Czomolungma, co oznacza Bogini Matka Ziemi. Po raz pierwszy został zdobyty przez Edmunda Hillarego i Tensinga Norgaya w 1953 roku.

fot. Park Narodowy Fiordland, www.wikipedia.pl

 

 

 

Opublikowano