Czosnek to prawdziwa apteka

Czosnek to prawdziwa apteka – pożyteczna dla ludzi i ogrodu.Występował on w krajach śródziemnomorskich od najdawniejszych czasów. Rzodkiew, cebula, czosnek był podstawowym składnikiem diety dla niewolników, którzy wznosili piramidy. Na jednej z piramid Cheopsa w Gizie, wyrzeźbili obraz czosnku. Podczas I Wojny Światowej, Francuzi stosowali sok z czosnku do odkażania ran. Ogrodnicy uważają, że czosnek sadzony między roślinami działa odstraszająco na różnego rodzaju szkodniki oraz chroni rośliny przed rozwojem chorób a gdy posadzony w pobliżu róż wpływa na intensywność ich zapachu. Bakteriobójcze właściwości czosnku, mają również zastosowanie w sadownictwie – sadząc czosnek wokół jabłoni zmniejszamy ryzyko chorób grzybicznych na owocach. Pomaga nie tylko roślinom, ale też i ludziom. Zawiera substancje chemiczne, ułatwiające trawienie, oczyszczają krew oraz wzmacniają organizm i zapobiegają przeziębieniom.
Mimo ostrego zapachu czosnek wśród roślin uważany jest za lek uniwersalny, obniża ciśnienie i poziom cukru. Okłady z rozgniecionego czosnku pomagają na użądlenia i pogryzienia przez owady oraz urazy kończyn. Sok z ząbków czosnku zmieszany z miodem i pity w ciągu dnia koi ból gardła oraz zmniejsza kaszel. Niezbędny w naszej kuchni jako przyprawa, do zup, mięs, sosów, sałatek oraz aromatyzowania oliwy.
Aby uzyskać tę roślinę zwykle sadzimy ząbki czosnku w listopadzie. Latem zbieramy plony i zaplatamy piękne warkocze, przechowujemy w ciepłym przewiewnym miejscu aby cieszyć się jego walorami przez cały rok.

fot./veggrowing.com/

Opublikowano