Piesze wędrówki – co zabrać w góry?

Mamy zimę, część osób na pewno planuje urlop w górach. Poszusować na nartach, snowboardzie. Dużo ludzi wybiera się też na piesze wędrówki po górach. Co zabrać ze sobą? Co jest niezbędne? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań odnajdziecie w tym artykule!

Po pierwsze – buty. Dobre buty to podstawa. Muszą być solidne i wygodne, najlepiej powyżej kostki. Zapewniają wygodę na drodze każdego rodzaju. Warto zainwestować w markowe obuwie, wtedy będziemy mieć 100% pewności, że stopy nam nie zamarzną. Dlaczego powinny być powyżej kostki? By uchronić staw przed skręceniem o co na skalistych i oblodzonych trasach nietrudno.

Drugą sprawą jest ciepłe, dodatkowe ubranie. Nieważne czy wycieczka jest krótka czy długa, a także bez względu na pogodę zawsze trzeba mieć przy sobie dodatkową ochronę przed zimnem. Bardzo ważna jest też peleryna lub kurtka od deszczu. Zimą powinniśmy spakować ciepłą bluzę, najlepiej polarową. Pamiętajcie, że w górach pogoda zmienia się błyskawicznie!

Podstawą jest odpowiedni i dobrze zapakowany plecak. Wcale nie musi być ogromny i ciężki. Zawsze powinniśmy zabierać to co niezbędne,  np. dodatkowe kosmetyki (zimą krem do twarzy), para spodni, jedzenie. Poza tym plecak musi być dobrze dopasowany do wzrostu i pleców. Dla małego przypomnienia – plecaka nie zostawiamy w hotelu czy schronisku, wnosimy go ze sobą na szczyt góry.

Ważną rzeczą jest jedzenie na trasie. Wspinając się po górach traci się dużo energii i wody. Należy pamiętać o zapakowaniu nie tylko kanapek, ale i czegoś słodkiego np. czekolady. Ten przysmak pomaga w szybkim dostarczeniu energii zmęczonemu organizmowi. Warto też zabrać ze sobą kilka „gorących kubków”, które pozwolą się szybko rozgrzać. Dla oszczędnych – woda mineralna w schroniskach jest nawet 5 razy droższa, dlatego warto jest mieć przy sobie swoją wodę.

Kubek – mała rzecz, a niezwykle przydatna w górach. Po dotarciu do schroniska można dużo taniej przygotować w nim szybkie danie (płacimy tylko za wrzątek) lub po prostu napić się herbaty.

Bardzo istotną rzeczą, którą powinniśmy mieć zawsze pod ręką jest mapa. W górach zawsze trzeba mieć z sobą mapę z zaznaczonymi szlakami i wysokościami szczytów. Dzięki temu opracować trasę na miarę swoich możliwości. Punkty orientacyjne pozwalają na szybką orientację w terenie. Poza tym – istnieje duże prawdopodobieństwo, że się nie zgubimy.

Warto na zakończenie dodać, że zawsze gdy wyruszamy musimy zostawić informację w hotelu lub schronisku, gdzie się wybieramy oraz swój numer telefonu. Wtedy będziemy mieć pewność, że podczas problemów zawsze ktoś nas znajdzie. Teraz nie pozostaje nic innego jak wyruszyć w góry 🙂

fot.  www.info.gazeta.pl

Opublikowano