Droga ekspresowa – na co możesz sobie pozwolić?

Na Mazowszu ferie niebawem się rozpoczną. Zdecydowana większość urlopowiczów na zimowy wypoczynek wybierze się autem. Poza drogami krajowymi i autostradami, kierowcy mają jeszcze do dyspozycji drogi ekspresowe. I to właśnie im się teraz przyjrzymy. 

Zacznijmy od tego czym właściwie są drogi ekspresowe. Najprościej można o nich powiedzieć, że są to drogi publiczne o ograniczonej dostępności. Warto zapamiętać, że ekspresówki są przeznaczone tylko dla pojazdów samochodowych. Zwykle posiadają wielopoziomowe skrzyżowania z przecinającymi je innymi drogami transportu lądowego i wodnego. W naszym kraju dróg ekspresowych na koniec zeszłego roku, było 1300 km.

Droga jak każda inna można by powiedzieć, tak samo trzeba przestrzegać przepisów ruchu drogowego. A na co trzeba zwracać uwagę? Drogi ekspresowe dzielimy na jedno i dwujezdniowe. Czemu jest to ważne? Odpowiedź jest prosta, bo od ilości jezdni zależy ograniczenie prędkości na takiej drodze. W przypadku ekspresówki jedno jezdniowej prędkość maksymalna to 100k/h, natomiast na tej dwujezdniowej można przycisnąć pedał gazu do 120km/h.  Warto jednak pamiętać, zwłaszcza w okresie zimy, że przepisy zobowiązują kierowców do zachowanie prędkości umożliwiającą im bezpieczną jazdę bez względu na rodzaj drogi na jakiej się znajdują. 

To teraz czas na to czego nie można robić na drodze ekspresowej. Prawo o ruchu drogowych mówi wyraźnie: na drodze ekspresowej (podobnie jak na autostradzie) nie można ani zawracać ani cofać. Zabronione jest także zatrzymanie się i postój – chyba, że dokonuje się go w wyznaczonych miejscach.

tab1

/źródło: korkowo.pl/

Opublikowano