Mój pomysł na własny ogród !

Ogród, który chcemy złożyć powinien być odzwierciedleniem osobowości właściciela, podobnie jak sposób ubierania czy wystrój mieszkania. Naszym marzeniem jest ogród, który nie będzie wymagał dużo pracy, ponieważ nie mamy zbyt dużo czasu na prace ogrodowe. Każdy, kto planuje założyć ogród, powinien wybrać odpowiedni dla siebie typ.

Ogród krajobrazowy – ogród ten wymaga dobrego rozplanowania oraz odpowiedniego doboru małych drzew i krzewów. Drzewa i krzewy sadzimy na polanach, krajobraz można urozmaicić stawem oraz dużymi kamieniami. Wszystko powinno mieć odpowiednie proporcje oraz współgrać z otoczeniem.

Ogród naturalny

 Ogród naturalny – taki ogród powinien być zadbany. Gdy wokół ogrodu rośnie żywopłot, powinien być odpowiednio uformowany.W takim ogrodzie dobrze jest mieć jabłonie, które wiosną wabią pszczoły a jesienią ich opadłe owoce i liście będą pożywieniem dla dużej ilości drobnych zwierząt.W tym ogrodzie powinniśmy mieć małą łączkę na której możemy posadzić krokusy, przebiśniegi oraz jaskry. Jeżeli w takim ogrodzie jest staw, to powinniśmy posadzić funkie, kosaćce i lilie, które będą doskonałym schronieniem dla żab. W tak zorganizowanym naturalnym ogrodzie nie może zabraknąć kompostownika.

Ogród wiejski

Ogród wiejski – to ogród, który od maja do jesieni ma mnóstwo różnorodnych, staromodnych roślin. W takim ogrodzie znajdują się tulipany, narcyz, róże, róże pnące, korona cesarska, ostróżki, prawoślazy, łubiny, malwy, złocienie, astry oraz aksamitki. Nie może zabraknąć też drzew, krzewów owocowych oraz warzyw. Ogród wiejski nie wymaga dużo czasu i wysiłku, warunkiem jest posadzenie jak największej ilości roślin.Wszystkie rośliny sadzimy jednak wg określonego schematu, począwszy od wiosennych roślin cebulowych poprzez rośliny jednoroczne a także dwuletnie.

Ogród rekreacyjnyOgród rekreacyjny – w tym ogrodzie chętnie odpoczywamy, przyjmujemy gości oraz grillujemy. Taki ogród ożywimy kwitnącymi krzewami i drzewami. Dzięki temu, nie będziemy musieli usuwać chwastów. Trawnik zmniejszamy do minimum a ścieżki wysypujemy żwirem. Zamiast grządek z kwiatami, ustawiamy w widocznych miejscach skrzynki i doniczki z bylinami oraz roślinami jednorocznymi np. pelargonie czy petunie.

W tak zaprojektowanych ogrodach z pewnością miło będziemy spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.

 fot. /mostbeautifulgardens.com/

fot. /tourism.powys.gov.uk/

fot. /jlssqyy.com/

fot. /robineden2013.wordpress.com/

Opublikowano