Nowy dyrektor Powszechnego coraz bliżej

materiały promocyjne Teatru Powszechnego

Niebawem poznamy wynik konkursu na dyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie.

Warto zwrócić uwagę, że kryteria konkursu pozwalały na wspólny start tandemów: kandydatów na stanowiska dyrektora naczelnego i zastępcy ds. artystycznych. Kto walczy o stołek?

Paweł Łysak – obecnie szef Teatru Polskiego w Bydgoszczy, reżyser i twórca mocnej pozycji tego miejsca na teatralnej mapie kraju.

Bogdan Słoński – były dyrektor naczelny m.in. Teatru Rozmaitości, skąd odszedł po konflikcie ze swoim zastępcą ds. artystycznych Grzegorzem Jarzyną. Partnerem Słońskiego jest Grzegorz Wiśniewski – reżyser związany z gdańskim Teatrem Wybrzeże, warszawskiej publiczności znany z „Królowej Margot” w Narodowym.

Adam Sroka – reżyser niegdyś kierujący teatrami w Opolu i Radomiu, ostatnio pracuje w Teatrze Ludowym w krakowskiej Nowej Hucie.

Paweł Wodziński – reżyser, scenograf, publicysta, były dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu. Wodziński wspólnie z Łysakiem założył pod koniec lat 90. Towarzystwo Teatralne, próbując przywracać polskiemu teatrowi społeczne zaangażowanie oraz wprowadzając na sceny twórczość tzw. nowych brutalistów. W konkursie startuje w tandemie z Bartoszem Frąckowiakiem – dramaturgiem i reżyserem z pokolenia 30-latków.

Paweł Dangel – członek rady nadzorczej banku Pekao SA, a od listopada 2012 r. także powołanej przez Hannę Gronkiewicz-Waltz Społecznej Rady Kultury m.st. Warszawy. W latach 1997-2012 był prezesem potężnej grupy ubezpieczeniowej Allianz Polska. Zanim w Londynie rozpoczął karierę w finansach i ubezpieczeniach, ukończył reżyserię w Moskwie i w pierwszej połowie lat 80. wyreżyserował kilka sztuk, m.in. w warszawskich Rozmaitościach i gdańskim Wybrzeżu.

Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu – Teatr Powszechny potrzebuje nowego kapitana!

 

źródło: Gazeta Wyborcza online

Opublikowano