Mandat za niecierpliwość

Kierowcą być! To nie tylko przywilej i korzyści, ale duże wyzwanie. Podczas jazdy kierowca odpowiada za siebie, pasażerów oraz wszystkich wokół. Czy pędzący pojazd ma na pokładzie odpowiedzialnego kierowcę? Cierpliwość i rozwaga, dwa kluczowe elementy gwarantujące uniknięcie wielu niepożądanych sytuacji.

Wszystko zaczyna się w momencie gdy kierowca wsiada do samochodu. Ważne spotkanie odbędzie się za 20 minut, podróż – mniej więcej 30. Jaki jest plan? Szybko wjechać na jezdnie, wyprzedzić tych, którzy za wolno jadą i na tym nowym odcinku drogi jakoś nadrobić te kilka minut. Plan idealny ale czy bezpieczny? Za samo wymuszanie pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu grozi mandat w wysokości 300 zł oraz niebezpieczeństwo spowodowania kolizji. Nie jesteśmy sami na drodze, są również inni, którzy chcą bezpiecznie dojechać na miejsce. Warto narażać siebie i innych i jeszcze dostać mandat za nadmierną prędkość?

Wiadomo, stres i problemy sprawiają, że zapominamy o drobnych rzeczach. Minąłeś skrzyżowanie, na którym miałeś skręcić? Jedź dalej i zawróć w prawidłowym miejscu. Wykonanie manewru w nieodpowiedniej lokalizacji, kosztuje cię 400 zł.

Kolejnym niebezpiecznym miejscem jest przejście dla pieszych. Gdy dopisuje zimowa aura, piesi zakryci są kapturami, które ograniczają widoczność. Widzą tylko zielone światło. Niedopuszczalne jest wyprzedzanie samochodu, który przepuszcza osobę na pasach. Grozi to jej śmiercią lub kalectwem. Takie zachowanie nagradzane jest mandatem w wysokości 500 zł a samo wyprzedzanie na pasach – 200 zł.

Każdy kierowca ma określony poziom cierpliwości. Niektórzy więcej są w stanie dużo wytrzymać inni niestety mniej. Gdy cierpliwość osiągnie maksymalny poziom, kierowca oznajmia to innym… klaksonem. Trąbią wszyscy. Ci co jadą za szybko na tych co jadą za wolno. Ci co chcą zmienić pas ale ktoś im to utrudnia. Trąbi kobieta bo zauważyła swoją koleżankę jednak ktoś odbiera to za atak w stronę swojej osoby, zaczyna odpowiadać charakterystycznym dźwiękiem i nagle wszyscy trąbią. Nieuzasadnione użycie klaksonu kosztuje 100 zł. Czasem warto może ‘przemilczeć’ niektóre sprawy…

A co z wygodnymi kierowcami, którzy zostawiają swoje pojazdy na ulicy czy chodniku?  Jeśli utrudnia to ruch innym lub stwarza zagrożenie, trzeba się liczyć z wyższą opłata parkingową w wysokości 100 zł. To samo tyczy się parkowania w pobliżu przejazdu kolejowego czy skrzyżowania.

Przewidziane kary za niestosowne zachowanie na drodze nie są po to, by zabierać nam pieniądze z portfela. To pewnego rodzaju ostrzeżenie jakie niesie za sobą nieodpowiedzialna jazda. Bezpieczeństwo to podstawa, gwarantuje nam spokojne i przede wszystkim dłuższe życie. Dbajmy o siebie i o innych.

 

 

Opublikowano