Pałac Prezydencki – darmowe zwiedzanie w 25. rocznicę obrad Okrągłego Stołu

Już dziś od godziny 15:00 do 20:00 będzie można za darmo obejrzeć wnętrza Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Wszystko z okazji przypadającej dzisiaj 25. rocznicy obrad Okrągłego Stołu.

Dla zwiedzających będą udostępnione m.in. poniższe sale:

Sala Kolumnowa – największa sala w całym Pałacu. To tam odbywają się najważniejsze uroczystości. To właśnie tam  w 1989 r. spotkali się przy Okrągłym Stole przedstawiciele rządu i opozycji. To tutaj 12 marca 1999 r. podpisano akces Polski do NATO, a 23 lipca 2003 r. ratyfikowany został Traktat Akcesyjny do Unii Europejskiej.

Sala Chorągwiana – jak nazwa wskazuje w tym pomieszczeniu znajdują się chorągwie. Można podziwiać repliki chorągwi spod Grunwaldu. Poza tym znajdują się tam dwie kopie ważne dla polskiego piśmiennictwa – Konstytucja 3 Maja i Konstytucja dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 roku.

Sala im. Jerzego Nowosielskiego – nowa, powstała przed trzema laty sala poświęcona wielkiemu artyście.  Tutaj są prezentowane pejzaże, malarstwo abstrakcyjne oraz dzieła nawiązujące do sztuki cerkiewnej.

Galeria Rogalińska – odwiedzający tę salę mogą podziwiać dzieła największych malarzy przełomu XIX i XX w. Można zobaczyć dzieła takich artystów jak Jacek Malczewski czy Olga Boznańska.

Wejście do Pałacu Prezydenckiego będzie możliwe przez Biuro Przepustek, od strony pomnika Mickiewicza. Należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem. Nie można wnosić plecaków, dużych toreb, walizek. Podczas zwiedzania będzie można robić pamiątkowe zdjęcia. Zapraszamy wszystkich na Krakowskie Przedmieście!

fot. pl.wikipedia.org

Opublikowano