Tajemniczy lud Karaimów

Będąc w Wilnie często udajemy się na wycieczkę do pobliskich Trok. Zwiedzamy piękny zamek, pływamy łódkami po jeziorze, ale też kosztujemy kuchni karaimskiej. Kim są Karaimowie? Gdzie mieszkają? Co jest dla nich charakterystyczne?

Karaimi to grupa etniczna i religijna, licząca kilka tysięcy osób, spośród których ok. 1600 żyje w Europie, kilkaset w Izraelu, Turcji, Egipcie, USA, Polsce i na Litwie. Mimo utraty na przestrzeni dziejów wielu tradycji narodowych takich jak stroje, wystrój wnętrz, kuchnia narodowa wśród Karaimów zachowuje wciąż swoją istotną rolę. O tradycyjnych daniach karaimskich wiadomo więcej niż o samym narodzie.

Karaimi umiłowali baraninę. Niezliczone pomysły na przyrządzenie tego mięsa stały się tak sławne, że sąsiadujące z Karaimami ludy żartobliwie nazywały ich: „baranie głowy” lub „baranie nóżki”. Jak najlepiej poznać tę kuchnię? Po prostu  jej spróbować!

Mięsne dania to przede wszystkim batyrma, kiakacz – czyli baranina suszona z przyprawami, sud dżuk – kiełbasa z baraninym czengeczik – gotowana baranina, kebab, kuawurma, peran, peranczi – czyli baranina pieczona. Do najpopularniejszych dań mącznych należą te, w których mięso zawinięte jest w cieście. Dania te są bardzo smaczne, ale też tłuste i ciężkostrawne. Ciasto jest albo zapiekane (karaimskie kołduny, kibiny), pieczone (karaimski cziczir – odpowiednik tatarskich czebureków) bądź gotowane. Te potrawy są czasochłonne i wymagają więcej pracy. Stąd wywodzi się karaimskie powiedzonko: „Kiepska gospodyni mięso usmaży, a z mąki upiecze lepeszku [mączny placuszek]”.

Obowiązek przybywających do Trok – spróbować kuchni karaimskie

kibiny wilno.name

Kibiny podawane na zimno w tradycyjnym koszyczku, fot. www.wilno.name

fot. pl.wikipedia.org

Opublikowano