Karta ratownicza w aucie

Warto jest dbać o swoje bezpieczeństwo. Czasami niestety nie mamy wpływu na udział w wypadku. Gdy już do tego dojdzie ważne jest żeby jak najszybciej i najsprawniej była udzielona pomoc. „Złota godzina”, czyli czas od wypadku do odwiezienia rannego do szpitala jest najważniejsza. Żeby służby ratownicze miały ułatwione zadanie warto zaopatrzyć samochód w kartę ratowniczą. 

 Co to jest KARTA RATOWNICZA ?

Jest to schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami takimi jak :

– miejscami wzmocnień karoserii
– rozmieszczenie poduszek bezpieczeństwa
– usytuowanie gazowych napinaczy pasów

 Karta jest w formie kartki A4. Wszystkie symbole i oznaczenia w niej zawarte  są zestandaryzowane i funkcjonuje w większości krajów UE.  Przygotowana jest przez producenta danego producenta samochodu.

Skąd wziąć taką kartę ?

Można samemu wydrukować ją na kolorowej drukarce i po złożeniu umieścić w osłonie przeciwsłonecznej od strony kierowcy. Jednak najbezpieczniej jest udać się do autoryzowanego punktu. Wyszukiwarkę punktów znajdziecie Państwo TUTAJ.

Kiedy już mamy taką kartę należy oznaczyć samochód tak, żeby służby ratownicze wiedziały, że jest ona w aucie.  W tym celu należy przykleić nalepkę informującą o tym w od środka w lewym dolnym rogu przedniej szyby.

/źródło i foto: kartyratownicze.pl/

karta

Opublikowano