Magiczne Flamenco

Wachlarze, Sangria, Tapas, Barcelona – to są elementy, które kojarzą się każdemu z Hiszpanią. Do tych symboli należy również piękny taniec flamenco…

Flamenco to nie tylko taniec, ale zjawisko kulturowe, które jest związane z folklorem andaluzyjskich Cyganów. Obejmuje muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania. Jego tradycja pochodzi właśnie z Andaluzji, i tam do dziś można oglądać jego wykonanie. Początkowo flamenco było wykonywane przez biedaków, którzy chcieli wyrazić swój ból. Najczęściej tańczyli mężczyźni, dopiero potem kobiety.We flamenco ruchy ciała i gesty wyrażają pewne stany emocjonalne tancerza lub podkreślają znaczenie słów i charakteru melodii, która im towarzyszy. Jest to taniec wykonywany solo, w duecie, grupowo lub składa się z kolejnych „solówek”, wykonywanych przez poszczególnych tancerzy.

Jak rozpoznać tancerzy flamenco? Mężczyźni ubrani są obcisłe spodnie, białą koszulę i kamizelkę,czasami mają zawiązaną na szyi apaszkę mała. Buty wzorowane są butach do jazdy konnej Kamizelka i kapelusz bywają wykorzystywane jako element choreografii. Kobiety są ubrane w szerokie, kolorowe, falbaniaste spódnice lub suknie , których poły wykorzystywane są w tańcu oraz gorset i kolorowa chusta. Często uzupełnieniem bywa wachlarz, grzebień lub kwiat. Muzyka wykonywana jest przede wszystkim na gitarze, ale też na flecie, skrzypcach czy wiolonczeli. Rytm wybiją zarówno tańczący jak i śpiewacy klaszcząc, pstrykając palcami, uderzenia otwartymi dłońmi o pudła, na których siedzą śpiewacy (tzw. cajón) oraz za pomocą kastanietów.

Rozróżnia się kilka rodzajów flamenco, wszystko zależy od charakteru muzyki. Taniec ten jest na tyle nieodłącznym elementem Hiszpanii, że został wpisany w 2010 roku na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO.

Takie pokazy w Andaluzji są na porządku dziennym:

fot. hotelcantara.pl

Opublikowano