Wiejsko nakręceni cz.2 -dom energooszczędny

Koszty ogrzewania zimową porą od dawna stanowią milowe kamienie w domowych wydatkach. Istnieje możliwość wprowadzenia pewnych zmian, mających na celu oszczędność energii i efektywne zarządzanie domowymi zasobami. Jak sprawić aby nasz dom był ciepły, energooszczędny i przyjazny środowisku naturalnemu?

W starym domu nie wszystko da się wymienić, aby dom stał się w pełni energooszczędny, ale można podjąć działania zmierzające do zmniejszenia kosztów t.j. wymiana okien, ocieplenie budynku, ocieplenie dachu i podłóg i dalsze etapowe zmiany. Należy rozważyć, co powoduje największe straty ciepła?

W naszych domach najczęściej stosowana jest wentylacja grawitacyjna, gdy zmienimy ją na wentylację mechaniczną z rekuperatorem znacznie zmniejszymy straty ciepła. Podczas wymiany okien i drzwi należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła; powinien być jak najniższy i dotyczyć całych okien czy drzwi. Sposób montażu okien i drzwi stanowi również istotny element wpływający na straty ciepła. I oczywiście centralne ogrzewanie; zaleca się wymianę starych kotłów centralnego ogrzewania na piece z zamkniętym spalaniem.

Co można jeszcze zrobić? Można poszukać rozwiązań w zakresie uzyskiwania energii t.j. kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Wszystkie te zamiany mogą sprawić, ze nasz stary dom stanie się ciepły przyjazny środowisku i nasze wydatki już nie będą takie przerażające. A my? Pewnie będziemy zadowoleni, że udało nam się dokonać tak korzystnych zmian i z dumą będziemy opowiadać znajomym o naszych pomysłach.

Fot. /info.ladnydom.pl/

Opublikowano