Ciekawostki z życia bocianów cz.2

Każdy z nas wie, jak wygląda bocianie gniazdo. Jest ogromne i zawsze w ciekawym miejscu. Pierwsze bociany przylatują w drugiej połowie marca i na początku kwietna. Samce przylatują pierwsze i od razu zabierają się do wiosennych remontów zniszczonego zimą gniazda. Ważne jest też, żeby zarezerwować dla siebie i pani bocianowej odpowiednie gniazdo i pilnować aby nie wprosił się inny samiec. Po kilku dniach przylatuje pani bocianowa i bociany odprawiają powitalny taniec z klekotaniem. Pierwsze jaja składane są kilka dni po przylocie samiczki. Bociany składają najczęściej od 3 do 5 jaj. Po wysiedzeniu jaj na zmianę przez bocianią parę, co trwa ok. 30 dni, wykluwają się pisklęta. Ciało pisklaków jest pokryte biało-szarym puszkiem, mają czarne nóżki i mają krótki dziób. Rodzice muszą je wykarmić i dostarczać  im odpowiedni pokarm. Aby zdobyć pokarm bociany żerują na pastwiskach, łąkach, różnego rodzaju mokradłach, oczkach wodnych oraz na polach uprawnych. Odżywiają się chrząszczami, turkuciami, pasikonikami, ślimakami, rybami, ropuchami i myszami. Schwytany pokarm bociany przenoszą w żołądku a potem zwracają młodym.

Bociany z czułością opiekują się młodymi np. gdy pada deszcz, rozkładają nad nimi skrzydła jak parasol. Gdy młode są już większe  i silniejsze, dorosłe ptaki coraz częściej zostawiają gniazdo bez opieki, aby udać się po pokarm.

Po ok 30 dniach młode stają na nogach aby ćwiczyć równowagę. Po dalszych 15 dniach zaczynają ćwiczyć mięśnie skrzydeł odpowiedzialne za lot. Po ok 60 dni młode bociany odbywają swój pierwszy lot.

White-Storks-Ciconia-ciconia_s6972

Młode bociany po ok. 80 dniach życia gromadzą się wspólnie w stada, wspólnie szukają pokarmu i przygotowują się do odlotu. Zimę spędzają najczęściej we wschodniej części Afryki na południe od Sahary. Polskie bociany lecą tam ok. 3 miesiące.

fot. northafricanbirds.wordpress.com, andalucianguides.com

Opublikowano