Kto lubi domowe masełko ?

Pierwsze wzmianki na temat masła pochodzą sprzed 4500 lat, gdzie na kamiennej tabliczce uwieczniono metodę wytwarzania masła. Ludy azjatyckie wykorzystywały masło zarówno do celów spożywczych jak również jako kremu oraz jako materiał do prymitywnych lamp. Masło było postrzegane jako cenny towar i wykorzystywano  je również w obrzędach religijnych, zresztą do tej pory praktykowane w Indiach i Tybecie. Starożytni Grecy stosowali masło w celach kosmetycznych do ciała ale też poprawiali sobie fryzury masełkiem aby były bardziej lśniące. Egipcjanie natomiast stosowali masło jako środek na infekcje skórne i poparzenia. W kuchni kazachskiej popija się kumys czyli napój ze sfermentowanego mleka najczęściej klaczy lub owczego.

The_butter_churn

Jeszcze nie tak dawno powszechnie na wsi wytwarzano pyszne domowe masło z prawdziwej śmietanki. Służy do tego maselnica drewniana, do której wlewa  się słodką śmietankę zebraną z wiejskiego mleka. Śmietankę ubija się do momentu wydzielenia maślanych grudek, następnie masło formuje się w kształt przypominający osełkę i płucze się w zimnej wodzie aby wypłukać maślankę. Do masła dobrze dodać sól aby miało lekko słonawy posmak.

Homemade-Sweet-Cream-Butter

Nie każdy jednak posiada drewnianą maselnicę, co nie stanowi większego problemu, bo masło można ubić mikserem ze śmietanki kupionej w sklepie. Warto spróbować tej zabawy i własnoręcznie wytworzonego masła.

Fot. tbd.com, painterlog.com, motherearthliving.com

 

Opublikowano