Pellet co to takiego czyli biomasa i tanie ogrzewanie cz.1

pellet drzewny jak na dłoni

Środowisko naturalne potrzebuje naszej troski. Nie potrzebne tu hasła oraz instytucje i urzędy walczące na pisma. Prawdziwe dbanie o środowisko naturalne  ma sens wówczas gdy jednostka czyli obywatel będzie po pierwsze świadom po drugie będzie zmotywowany. Wszyscy wiemy że segregacja odpadów jest niezbędna ale spójrzmy na własne  czy są posegregowane? Jeśli tak to czy zawsze i odpowiednio?

Może czas to zmienić, zróbmy to razem.

 

Dlaczego będziesz tym zainteresowany?

Jeśli nasze dbanie o środowisko będzie dla nas korzystne ekonomicznie wtedy nasza skłonność do zachowań proekologicznych będzie większa. Kierując się tym tokiem NFOŚiGW udziela dotacji do inwestycji w biomasę. Celem takiej akcji jest działalność proekologiczna na terenie kraju związana z energią cieplną dla mieszkańców powiązana ze wzrostem zatrudnienia. Krótko mówiąc zadaniem jest stworzenie zamkniętego obiegu paliwowo-ekonomicznego w oparciu o biomasę. Brzmi tajemniczo?

 

Czy aby na pewno jest to proste i zrozumiałe?

Schemat jest prosty, rolnik uprawia np. wierzbę energetyczną z której punkt skupu połączony z przetwórstwem zamieni ją na pellet(granulat drzewny) czyli biomasę, paliwo ekologiczne. Mieszkańcy będą mogli używać go zamiast gazu czy oleju opałowego bądź ekogroszku w swoich nowoczesnych piecach. Zaletą pelletu jest zerowa emisja dwutlenku węgla: niemożliwe? Możliwe ponieważ roślina do wzrostu potrzebuje absorbować co2 które uwolnimy w procesie spalania czyli bilans zerowy. My jesteśmy ekologiczni i jest pięknie.

 

 Dlaczego mam tym palić?

Cena oleju opałowego przez ostatnie 5lat wzrosła o 80% i nie spadnie bo ropa drożeje a  Unia Europejska wymusza podnoszenie akcyzy na to paliwo. Ale ja mam gaz LPG!!! Tak i on zdrożał o prawie 60% a perspektywy dalszego wzrostu takie jak dla oleju bo LPG to pochodna z przerobu ropy naftowej. Ale ja mam gaz ziemny!!! No tak, gaz ziemny zdrożał przez ostatnie 5lat tylko o 35% ale niestety będzie drożał dalej ponieważ będzie obciążony podatkiem co2 i akcyzą bo tak chce Unia. Jedynym w miarę stabilnym cenowo paliwem w ostatnich latach jest węgiel i drewno. Ekogroszek jest po prostu uciążliwy bo po spaleniu mamy ok20% masy pierwotnej w postaci popiołu. Opalanie pelletem jeśli chodzi o koszty jest średnio 60% tańsze od oleju opałowego, 45% tańsze od gazu LPG i 30% tańsze od gazu ziemnego.

 

Ale ja nie mam pieca na biomasę!!!

I tu przechodzimy do sedna sprawy. W następnych artykułach tego cyklu przedstawimy co to jest biomasa, piec na Pelle i zasady jego produkcji oraz zasada działania samego pieca który może być całkowicie automatyczny.

 

Opublikowano