Czarcie żebro

Pietra ziele, carskie zieleW Polsce można je spotkać na nizinach, wilgotnych łąkach, zaroślach oraz na brzegach rowów. Bylina kwitnie od lipca do września, zapylana przez motyle. Jest rośliną leczniczą stosowaną w lecznictwie ludowym. Służy jako środek przeciw gośćcowy, moczopędny, przeciwzapalny. Używany przede wszystkim do kąpieli pielęgnacji włosów. Roślina ta posiada dużą zawartość w suchej masie białka, wapnia, potasu i magnezu.

Na łąkach uważany jest za chwast ponieważ rośnie bujnie i zagłusza inne rośliny. Natomiast zwierzęta chętnie je zjadają. Na pożywienie dla bydła nadają się tylko młode rośliny. Wzmacniają system trawienny zwierząt. Konie żywione sieczką z czarciego żebra, mają gładką i lśniącą sierść.

Warto nazbierać tą roślinę, ponieważ kąpiel w niej oczyszcza ze złej energii. Należy ugotować pięć łyżek ususzonej rośliny z dwoma szklankami wody i gotować od pięciu do dziesięciu minut. Następnie przecedzić wlać do wanny i wykąpać się w naparze. Dawniej po takiej kąpieli zostawiano wodę i czekano aż zbiorą się ” farflocle” , jeżeli tak się stało to oznacza że na osobę która wykąpała się w naparze, był rzucony zły urok. Wodę taką należało wylać na rozstaju dróg, aby nikt tego nie widział. Wraz z wylaniem wody, wylewa się uroki i zmiany chorobowe. Gdy kąpię się zdrowy człowiek, woda jest przejrzysta i nie zmienia wyglądu.

fot./pl.wikipedia.org/

Opublikowano